Konkurs
Konkurs
Mamy dla naszych Czytelników dwa podwójne zaproszenia na niedzielne przedstawienie "Obywatela" (początek o godz. 19.00). Otrzymają je osoby, które jako pierwsze zadzwonią dziś o 11.00 pod nasz redakcyjny numer telefonu 056 619 99 19.
Przedstawienie "Obywatel" w reżyserii Jacka Bończyka jest teatralną impresją na temat tekstów Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki.
Przewrót w pewnym biurze
To właśnie one stały się dla reżysera inspiracją do stworzenia scenicznego świata.
Bończyk przenosi widzów do pewnego zautomatyzowanego biura, w którym obowiązuje bezwzględna hierarchia - na czele zunifikowanych, poruszających się mechanicznie pracowników stoi niewzruszony, wszechwładny Autokrata (w tej roli Sławomir Maciejewski). To on ustala zasady działania, wszystko odbywa się pod jego dyktando. Nikt nie jest w stanie się mu sprzeciwić, nikt w tak skostniałym i totalitarnym ustroju nawet już o tym nie myśli.
Dzieje się tak jednak tylko do czasu. Okazuje się, że apodyktyczny władca ma pewną słabość. Uświadamia sobie, że świat który stworzył jest kaleki, ubogi, czegoś w nim brak. Brak miłości. Jednocześnie w smutnym i szarym biurze pojawia się sabotażysta-wirus, który infekując dane i pracowników, zapowiada wielki przewrót oraz nadejście nowego porządku. Nadciąga Republika…
Droga do wolności
Obywatel
Reżyseria: Jacek Bończyk
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Zbigniew Krzywański
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Anna Sekuła
Ruch sceniczny: Inga Pilchowska
Udział biorą: Małgorzata Abramowicz/Anna Chudek, Karina Krzywicka, Aleksandra Lis, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Mirosława Sobik, Agnieszka Wawrzkiewicz, Dariusz Bereski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski
Muzycy: Tomasz Pacanowski (gitara), Bartłomiej Gasiul (fortepian), Grzegorz Nadolny/Jakub Nowak (gitara basowa), Bogumił Romanowski (perkusja)
Czas trwania: 1 godz. 10 min. (bez przerwy). Ceny biletów: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy.
W "Obywatelu" możemy usłyszeć kilkanaście utworów Republiki, które układają się w opowieść o człowieka poszukującym miejsca we współczesnym świecie i o jego drodze do wolności.
W historii, którą można obejrzeć na scenie Teatru im. Wilama Horzycy łatwo doszukać się analogii do przemian polityczno-społecznych, jakie w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w Polsce. Spektakl nie ma jednak być tylko opowieścią o przeszłości. W "Obywatelu" granica między historią i współczesnością stopniowo się zaciera, dzięki czemu spektakl nabiera charakteru uniwersalnego.