Otaczamy się roślinami doniczkowymi, by upiększyć nasze otoczenie. Rośliny w domu to także naturalne oczyszczacze powietrza z toksyn i zanieczyszczeń. Jednak marniejące, żółknące rośliny bez kwiatów to żadna ozdoba, a wręcz przeciwnie - przyczyna frustracji, że nie mamy ręki do kwiatów.
Rośliny mają specyficzne wymagania
Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by mogły rosnąć i bujnie kwitnąć. Bardzo ważne jest, by stworzyć roślinom właściwe warunki do życia. Trzeba wiedzieć, jakie konkretne rośliny mają preferencje, jeśli chodzi o stanowisko (nasłonecznione czy w półcieniu; promienie słoneczne bezpośrednie czy rozproszone), glebę (kwaśna czy zasadowa), podlewanie (częste, rzadkie czy umiarkowane), wilgotność powietrza (zraszać liście czy nie). Źle dobrane warunki sprawią, że liście będą odpadać albo będą na nich powstawać plamy, korzenie będą gnić, nie będą powstawały nowe zawiązki kwiatów.
Na przykład popularny w domach skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze i półcień. Nie znosi za to przesuszania ani przelania – należy go podlewać dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Do skrzydłokwiatu idealnym nawozem domowym będą:
fusy z kawy – dostarczą azotu,
woda po gotowaniu warzyw (bez soli!) – dostarczy naturalnych mikroelementów,
rozcieńczone mleko (w stosunku 1:5 z wodą) – wzmocni liście.
Jak zrobić nawóz z kuchennych odpadków?
Skórki owoców i warzyw można suszyć, kroić na małe kawałki i mieszać z ziemią lub robić z nich wyciąg (zalewając wodą na 24 godziny, by wywar "naciągnął").
Nawozy domowe do roślin doniczkowych
Równie istotne jest stosowanie nawozów dopasowanych do potrzeb konkretnych roślin. Nie każdy nawóz sprawdzi się do każdej rośliny. Na przykład, rośliny kwitnące mają inne potrzeby, jeśli chodzi o składniki odżywcze, mikroelementy, niż rośliny, które nie kwitną. Niektóre składniki bowiem powodują przyrost masy zielonej (czyli cała para idzie w liście), a inne z kolei pomagają w tworzeniu zawiązków kwiatów.
Skuteczne nawozy wcale nie muszą być drogie. Wiele resztek owoców i warzyw można wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin doniczkowych. Zawierają one mnóstwo składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas i mikroelementy. Zamiast wyrzucać, warto je wykorzystać. Oto kilka najlepszych opcji - sprawdź w poniższej galerii: