Oficjalna historia KONTAKTU zaczyna się w 1991 roku. Wtedy to Krystyna Meissner, ówczesna dyrektor toruńskiego Teatru im. Horzycy, przedstawiła nową formułę - międzynarodową - najstarszego polskiego festiwalu teatralnego - odbywającego od 1959 do 1989 roku Festiwalu Teatrów Polski Północnej. Kontakt stał się miejscem spotkania dwóch różnych nurtów teatralnych - teatrów z Wschodu i Zachodu Europy.
W pierwszej edycji Festiwalu Kontakt wzięło udział dziewięć teatrów z siedmiu krajów. Widzowie zobaczyć mogli jedenaście przedstawień - dziewięć konkursowych i dwa wystawiana poza konkursem. Grand Prix pierwszej edycji Kontaktu trafiło do Czarnego Teatru "Velvets" z Wiesbaden za spektakle "Uczeń Czarnoksiężnika" i "Czarodziejski flet". Ciekawostką jest, że podczas pierwszej edycji festiwalu wręczono także "nagrodę rzeczową", ufundowaną przez jedno z toruńskich przedsiębiorstw handlowych - z magnetowidem wyjechał z Torunia zespół wileńskiego Konserwatorium Aktorsko - Reżyserskiego z Oskarasem Korsunovasem. Korsunovas pokaże się także na tegorocznym KONTAKCIE.
Przez wszystkie edycje Festiwalu KONTAKT w Toruniu wystąpiło kilkadziesiąt najbardziej znaczących europejskich teatrów. Wyjątkowo bogata była IV edycja Festiwalu - w 1994 roku - kiedy to do Torunia przyjechały 23 teatry. W pamięci torunian pozostały na pewno także widowiskowe plenerowe spektakle, towarzyszące każdej edycji KONTAKTU.
Pleneru nie zabraknie także i w tym roku - w piątek 28 maja KONTAKT zakończy "Świniopolis" poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Wcześniej, przez sześć dni na scenach Teatru Horzycy, Baja Pomorskiego, klubu Od Nowa i hali Olimpijczyk, a także bydgoskiej Opery Nova zobaczyć będzie można dwanaście innych, festiwalowych spektakli.
