Za długoletnią pracę przysługuje świadczenie przedemerytalne

Ewa Brzozowska-Kowalka
fot. sxc
Świadczenie przedemerytalne może otrzymać osoba, która straciła pracę nie ze swojej winy.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, z którą stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Oczywiście samo rozwiązanie umowy o pracę z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy nie wystarcza do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Występujący o nie musi spełnić wiele innych warunków, m.in.:

- ukończyć co najmniej 56 lat (w przypadku kobiet) lub 61 lat (w przypadku mężczyzn) do dnia rozwiązania umowy o pracę ,

- udowodnić do dnia rozwiązania umowy o pracę okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

- być zatrudnionym przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy może również uprawniać do świadczenia przedemerytalnego bez względu na osiągnięty wiek. W tym jednak przypadku konieczne jest udowodnienie znacznie dłuższego okresu uprawniającego do emerytury, tj. 34 lata dla kobiet lub 39 lat dla mężczyzn, najpóźniej w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę z omawianych przyczyn.

Ogólne warunki

Należy podkreślić, że osoba zwolniona z pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy musi też spełnić ogólne warunki wymagane od wszystkich osób występujących o przyznanie tego świadczenia. Pierwszym z nich jest rejestracja we właściwym powiatowym urzędzie pracy, która pozowli na uzyskanie statusu osoby bezrobotnej , a następnie przez minimum sześć miesięcy pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.

Ponadto osoba występująca o świadczenie przedemerytalne, po upływie co najmniej sześciomiesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, musi uzyskać zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy potwierdzające taki okres pobierania zasiłku i złożyć je w ZUS, wraz z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy wspomnianego dokumentu.

Zwolnienia grupowe

Okolicznością uprawniającą do uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest również rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W takim przypadku świadczenie przedemerytalne można uzyskać pod warunkiem ukończenia przez kobietę co najmniej 55 lat, a przez mężczyznę 60 lat oraz posiadania okresu uprawniającego do emerytury w wymiarze co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia rozwiązania umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Również w tym przypadku istnieje możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego bez względu na osiągnięty wiek. W tej sytuacji konieczne jest udowodnienie, najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę, okresu uprawniającego do emerytury w wymiarze co najmniej 35 lat w przypadku kobiet lub 40 lat w przypadku mężczyzn.

Osoba zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy musi również wykazać co najmniej sześciomiesięczne zatrudnienie, u pracodawcy, u którego doszło do rozwiązania umowy o pracę. Ponadto, tak jak każda osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne, musi spełniać ogólne warunki wymagane do jego przyznania, m.in. pobierać przez sześć miesięcy zasiłek dla bezrobotnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie