Całkowite zaćmienie księżyca 2018. Kiedy obserwować niebo? [data]
Całkowite zaćmienie księżyca 2018 będziemy mogli obserwować 27 lipca (w piątek) już od godziny 21.30. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Potrwa ono rekordowo długo: 1 godzinę i 43 minuty.
Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia.
Całkowite zaćmienie księżyca 2018 [kiedy oglądać?]
Zaćmienie Księżyca będzie częścią jeszcze jednego niezwykłego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego.
Już 27 lipca czeka nas jedno z najdłuższych zaćmień księżyca. Będzie to pierwsze tak długie zaćmienie od 100 lat.
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.
Całkowite zaćmienie księżyca 2018. Transmisja online w internecie
- Transmisja zaćmienia Księżyca będzie dostępna na kanale YouTube "Z głową w gwiazdach". W poście poniżej dostępne są szczegółowe informacje na ten temat.
- Transmisja będzie prowadzona również na kanale timeanddate, a rozpocznie się o godzinie 20.00 czasu polskiego.
- Całkowite zaćmienie Księżyca na żywo będzie można oglądać także dzięki transmisji na fanpage'u Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich.
Ostatnie zaćmienie księżyca miało miejsce 28 września 2015 roku. Jak widać, jest to zjawisko stosunkowo rzadkie, bywają lata gdy nie zdarza się ani razu w ciągu roku. Maksymalnie w ciągu 365 dni można obserwować je trzy razy. Tegoroczne jest jednak wyjątkowe, Dlatego tym bardziej warto znaleźć miejsce wolne od wysokich budynków i drzew oraz dobrze zacienione, z którego dobrze widać południowo-wschodni horyzont i delektować się fantastycznymi widokami.
Zaćmienie Księżyca lipiec 2018. Kiedy oglądać najdłuższe zaćmienie od 100 lat?
W trakcie lipcowego zaćmienia Księżyca 2018 będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars. Tej nocy przypadać będzie jego opozycja - znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: >> tutaj <<