Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbany klimatyzator

(MKJ)
Zatkany klimatyzator wydłuża proces chłodzenia, a to z kolei skutkuje zwiększonym poborem energii. Jak rozpoznamy, że nasz klimatyzator jest zatkany? Podstawowym objawem będzie najpierw nieprzyjemny zapach, a następnie widoczne skraplanie się wody z otworów klimatyzacji.
Zatkany klimatyzator wydłuża proces chłodzenia, a to z kolei skutkuje zwiększonym poborem energii. Jak rozpoznamy, że nasz klimatyzator jest zatkany? Podstawowym objawem będzie najpierw nieprzyjemny zapach, a następnie widoczne skraplanie się wody z otworów klimatyzacji. Fot. Lars
Nowoczesna konstrukcja klimatyzatora dobrej jakości gwarantuje jego sprawność funkcji i działanie bez awarii tylko wtedy, gdy o ten klimatyzator sami zadbamy. Pamiętajmy, że zaniedbany klimatyzator szkodzi.

Wydajność jego pracy uzależniona jest od stanu technicznego. - Gdy nie będziemy regularnie konserwować urządzenia musimy się liczyć z tym, że zanieczyszczenia, kurz i bakterie, które pochłonięte zostały przez klimatyzator trafią ponownie do pomieszczenia - mówi Tadeusz Ziółkowski, współwłaściciel firmy BeZet w Bydgoszczy. - I to będzie szkodliwe dla naszego zdrowia.

Klimatyzatorsię poci

Konstrukcja klimatyzatora opiera się na wmontowanej turbinie, która kieruje przepływem strumienia powietrza. Pobierane z pomieszczenia powietrze przechodzi przez parownik, obniżając jego temperaturę. Wszelkie zanieczyszczenia odkładają się w przewodach wentylacyjnych oraz na łopatach turbiny i parowniku. Ich nadmiar powoduje spadek siły ciągu turbiny i osłabienie funkcji chłodzącej parownika.

Niedrożna - droższa

Wentylacja, sprowadzająca się do odprowadzania "zużytego", pełnego drobnoustrojów powietrza, skutecznie oczyszcza pomieszczenie, jednak wszelkie usunięte zanieczyszczenia osadzają się w przewodach kierujących nawiewem.

Niedrożna wentylacja pochłania więcej energii. M.in. dlatego, że niższa sprawność zatkanego klimatyzatora wydłuża proces chłodzenia. Ponadto, na wewnętrznych filtrach klimatyzatora też osadzają się wszelkie zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania jego drożności. W konsekwencji, objawem zatkania urządzenia jest nieprzyjemny zapach oraz widoczne skraplanie wody z otworów klimatyzacji.

Mydło też lubi

Za fachową konserwację klimatyzatora odpowiada serwis. Ale my sami też jesteśmy w stanie zadbać o zewnętrzne elementy klimatyzatora.

- Tak, jak mężczyzna codziennie zmienia koszulę, tak my powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu umyć na przykład wloty wentylacyjne - dodaje Ziółkowski. - Myjemy je wodą z dodatkiem środków czyszczących (np. mydła). Kratki wlotowe wyjmuje się zazwyczaj bardzo prosto, nie ma więc obawy o to, że je uszkodzimy.

Przegląd przed sezonem

Wydajność chłodnicza i grzewcza klimatyzatora związana jest z częstotliwością jego pracy. A klimatyzacja pracująca latem narażona jest na obciążenia związane z wysoką temperaturą. Przeglądów warto dokonywać przed okresem intensywnego korzystania z urządzenia, dzięki czemu zapewnimy precyzyjną pracę mechanizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska