Zamknij

Gazeta Pomorska

Zagraniczni goście w kruszwickiej Astrobazie

Uczestnicy międzynarodowego projektu "Od śrubki do satelity - dobre praktyki w nauczaniu fizyki w gimnazjach oraz fizyki z astronomią w szkołach

Dominik Fijałkowski

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/21] Następne

Uczestnicy międzynarodowego projektu "Od śrubki do satelity - dobre praktyki w nauczaniu fizyki w gimnazjach oraz fizyki z astronomią w szkołach ponadgimnazjalnych", odwiedzili wczoraj Astrobazę Kopernik, czyli obserwatorium astronomiczne przy Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy.

W grupie nauczycieli i popularyzatorów nauk ścisłych byli przedstawiciele: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także Narodowego Centrum Kosmicznego w Leicester (Wielka Brytania) i Centrum Nauki Cité de l'espace w Tuluzie (Francja).

Dlaczego wybrano kruszwicką Astrobazę? Odpowiedź jest prosta. Bo jest jedną z naprężnej działających w naszym województwie. Prowadzone tam zajęcia są zróżnicowane, od kół astronomicznych poprzez wykłady, prelekcje, lekcje astronomii po nocne i dzienne obserwacje nieba. Uczniowie związani z obserwatorium uczestniczą w projektach międzynarodowych. Co ważne, w zajęciach w Astrobazie udział biorą też przedszkolaki, seniorzy oraz inni miłośnicy astronomii.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa 14 Astrobaz. Poza Kruszwicą spotkamy je w: Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Świeciu, Gostycynie, Żninie, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. Obserwatoria powstały w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

- To wyjątkowe przedsięwzięcie, nie tylko w skali w kraju. Nasze Astrobazy pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy