Kup Gazetę Pomorską przez SMS
Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij
Z udogodnień, które wprowadza ministerstwo, skorzystają zwłaszcza ubożsi studenci. Do tej pory nie mogli oni otrzymać kredytu, ponieważ nie byli w stanie przedstawić wymaganych zabezpieczeń spłaty pożyczki.
Poręczenie bez kłopotu
Teraz żacy z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł miesięcznie, będą mogli otrzymać kredyt dzięki stuprocentowemu poręczeniu kredytu. Mówiąc inaczej, nie będą musieli martwić się już o udowodnienie, że są w stanie spłacić pożyczkę. W przypadku, gdy dochód waha się od 601 do 1000 zł na osobę w rodzinie, zagwarantowane w umowie poręczenie będzie wynosiło 70 proc.
- Nic nie wiedziałam o tej zmianie, ale uważam, że ministerstwo miało bardzo dobry pomysł - mówi Dorota, studentka pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Uważam, że dzięki temu ci, którzy do tej pory nie mogli pozwolić sobie na studiowanie, dostali szansę na podjęcie dalszej nauki. Wiadomo, że tę pożyczkę trzeba będzie oddać, ale czasami taki kredyt to jedyne wyjście.
Przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie będzie teraz brany pod uwagę dochód netto, podobnie jak w przypadku przyznawania stypendiów socjalnych.
Wystarczy legitymacja
Dokumentem potrzebnym przy przyznawaniu, wypłacie i spłacie kredytu będzie ważna legitymacja studencka lub doktorancka. Dzięki temu żacy nie będą już musieli przedstawiać zaświadczenia o wpisie na kolejny rok studiów. Zaświadczenie będzie wymagane jedynie przy ubieganiu się o kredyt lub zawieraniu aneksu do umowy.
Będzie też łatwiej spłacić kredyt. W przypadku trudnej sytuacji życiowej, na przykład utraty pracy czy wypadku będzie można zawiesić spłatę pożyczki maksymalnie na rok.
Na kredyt będzie można studiować przez sześć lat, a w przypadku studiów doktoranckich - cztery (z wyłączeniem urlopów od zajęć).
Zmiany wchodzą od 1 października tego roku.
Ranking uczelni wyższych (Nestle). Lubię, więc studiuję...