Gdy w okolicznych miejscowościach na dobre trwa ulewa, w Zalesiu Barcińskim prawdopodobnie nie spadła nawet jedna kropla deszczu. Okoliczni mieszkańcy potwierdzają takie sytuacje. - Niejednokrotnie bywało tak, iż w Krotoszynie lało jak "z cebra", w Pakości również, natomiast w Zalesiu... nic, tylko susza.
- Bywa, iż następstwem tego są słabe plony - nie ukrywa sołtys. Mimo to, sporo mieszkańców żyje z rolnictwa. Wielu także znajduje zatrudnienie w prywatnych przedsiębiorstwach. Na terenie sołectwa nie brakuje firm i to dzięki ich istnieniu ludzie mają możliwość pracować, nie wyjeżdżając poza granice Zalesia. - Sporo osób zatrudnia firma produkująca rozpuszczalniki, dystrybuująca swój towar na całe województwo. Funkcjonuje również przedsiębiorstwo zajmujące się skupem palet.
Sołtysem pierwszą kadencje jest Stefan Fojutowski i choć twierdzi, iż to młodzież powinna wziąć sprawy wsi w swoje ręce i dbać o jej interesy, podjął się tego zadania. Od czasu kiedy został przewodniczącym rady Sołeckiej poczyniono już kilka kroków w stronę rozwoju wsi. - Stosunkowo niedawno utwardzono drogi, już wkrótce wieś zostanie także w pełni oświetlona. Jeszcze za czasów poprzedniego sołtysa powstała u nas świetlica wiejska. To on efektywnie zadziałał i obiekt po sklepiku spożywczym zamieniono w pomieszczenie dla ogólnego użytku. Dziś z tego miejsca korzysta nasza wieś jak i mieszkańcy Sadłogoszczy. Póki co musimy zadbać o jej wyposażenie, jednak najważniejsze, że pierwszy krok został już zrobiony i mamy własną świetlicę.
Do końca drugiej wojny światowej potężnym właścicielem ziemskim na tym terenie był Niemiec o nazwisku Zulsdorf. W jego rękach była większość ziem, pracowali u niego Polacy. Dziś spoczywa on na cmentarzu w Sadłogoszczy. Po jego posiadłości pozostały ruiny. W Zalesiu Barcińskim znajduje się też wspaniała posiadłość państwa Draheim. Położona w pobliżu torfowiska i lasów, posiada mnóstwo walorów turystycznych. Z pewnością agroturystyka cieszyłaby się tu dużą popularnością. - Za czasów socjalistycznych działała u nas zlewnia mleka, niestety na początku dziewięćdziesiątych lat zamknięto ją. Przemiana ustrojowa przyniosła także wiele zmian społecznych. Mam na myśli tutaj choćby ten fakt, iż dziś ludzie zamknęli się na świat oraz na ludzi. Następstwem tego są upadające organizacje oraz wszelkie ruchy społeczne. W Zalesiu kiedyś, na przykład, działało Koło Gospodyń Wiejskich, lecz upadło również na początku lat dziewięćdziesiątych, niestety dziś jest nieco trudniej zaangażować ludzi w jakąkolwiek inicjatywę społeczną. Przykładem na to, że kiedyś w tej kwestii było dużo lepiej jest osoba Józefa Zapadki, wielkiego działacza, człowieka walczącego między innymi o polskość Warmii i Mazur. Był on typowym idealistą, który poprzez swe działania, został zmuszony do ukrywania się przed ówczesnymi władzami. Przez pewien okres więziony przez Prusaków, później również kilkukrotnie uhonorowany za walkę i patriotyczną postawę.
W skład rady Sołeckiej wchodzą: Sebastian Dudek oraz Aleksander Józefowicz.
Tekst i fot.
PIOTR MALAK