Lilie - co to za kwiaty?
Lilie to wieloletnie rośliny cebulowe należące do rodziny liliowatych (Liliaceae). Słyną z dużych, pachnących kwiatów i smukłego pokroju. Uważane są za symbol czystości i szlachetności – od wieków obecne w kulturze, sztuce i ogrodach. Uważa się je za bardzo eleganckie, dlatego świetnie się nadają na bukiety na specjalne okazje - śluby, przyjęcia, bankiety, urodziny.
Skąd pochodzą lilie?
Lilie pochodzą głównie z Azji, Europy i Ameryki Północnej. Najwięcej gatunków występuje naturalnie w Azji Wschodniej – np. w Chinach i Japonii. W Europie pojawiły się w ogrodach już w czasach starożytnych. W Japonii i Chinach można spotkać ogrody całe wypełnione liliami - to dopiero musi być wspaniałe, tak spacerować w tym oszałamiającym zapachu, wśród przepięknych kwiatów.
Zobacz też: Rododendron wygląda marnie po zimie? Rozsyp 1 szklankę tego pod krzewem, a bujnie zakwitnie
Jak wyglądają kwiaty lilii?
Kwiaty lilii są duże, efektowne, często kielichowate lub dzwonkowate, osadzone na szczycie wysokiej łodygi. Występują w wielu kolorach: białe, różowe, pomarańczowe, żółte, czerwone, a nawet niemal fioletowe. Niektóre odmiany mają charakterystyczne plamki, paski i mocny, słodki zapach.
Kiedy kwitną lilie i jak długo?
Większość lilii kwitnie latem – od czerwca do sierpnia, w zależności od odmiany. Sam okres kwitnienia może trwać od 2 do nawet 4 tygodni. Dzięki różnym odmianom można przedłużyć sezon liliowy aż do początku września.
Jakie warunki lubią lilie?
Stanowisko: słoneczne lub lekko zacienione – najlepiej tam, gdzie słońce świeci przez co najmniej 5–6 godzin dziennie.
Gleba: żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna do obojętnej. Unikaj ciężkiej, gliniastej ziemi.
Podlewanie: umiarkowane – nie lubią przelania, ale też nie powinny przesychać.
Miejsce sadzenia: dobrze osłonięte od wiatru – wysokie łodygi mogą się łatwo łamać.
Zobacz też: Podlewam tym borówki w kwietniu, a w sezonie uginają się od owoców. Trik za 5 zł na duże i grube borówki
Nie wylewaj! Podlej tym lilie, a bujnie zakwitną
Mnóstwo cennych składników niestety często trafia do zlewu lub do kosza na śmieci. Do swoich roślin uprawianych w ogrodzie, na balkonie czy w domu w doniczkach możesz z powodzeniem zastosować domowe nawozy. Są one nie tylko skuteczne, ale także tanie i ekologiczne. Po co marnować? W dzisiejszych czasach filozofia zero waste jest bardzo modna - i słusznie. Nie wyrzucaj ani nie wylewaj tej skarbnicy witamin i minerałów - wykorzystaj, by zasilić kwiaty, a zobaczysz, że szybko obsypią się mnóstwem kwiatów. Szczegóły znajdziesz w galerii poniżej - wystarczy kliknąć w niebieski przycisk.
