Choć do wakacji pozostały jeszcze blisko dwa miesiące warto już teraz pomyśleć o zagospodarowaniu przerwy w nauce. Oczywiście można wypoczywać, ale można także zdobyć doświadczenie zawodowe, a przy tym zarobić trochę grosza.
Na zastępstwo
Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu spływają już pierwsze oferty zatrudnienia sezonowego. Głównie są to propozycje pracy w rolnictwie i ogrodnictwie, przy zbiorze owoców i warzyw. Innym sposobem zatrudnienia na wakacje jest zastąpienie pracowników, którzy idą na urlopy. Pracodawcy przyjmują czasami na ich miejsce praktykantów i stażystów. Zdobyta podczas takiego zastępstwa praktyka i umiejętności mogą przydać się w późniejszym ubieganiu się o stały etat. Praktyki wakacyjne można odbywać w swoim mieście, ale można również rozejrzeć się za tymczasową pracą w inny zakątku Polski. Czasami w większym mieście łatwiej znaleźć dorywcze zajęcie. Decyzję o tym, dokąd wyjechać trzeba również uzależnić od bazy noclegowej. W czasie wakacji m.in. można znaleźć tanie lokum w akademikach.
Szukaj, a znajdziesz
Gdzie szukać wakacyjnych praktyk i staży? Przede wszystkim warto przeglądać ogłoszenia w gazetach codziennych i ogólnopolskich oraz słuchać lokalnych wiadomości radiowych. Ponadto można "poszperać" w Internecie. W wortalach dotyczących pracy znajduje się wiele ogłoszeń o praktykach i stażach. Adresów stron można szukać na www.1praca.gov.pl/adresy. Można też skorzystać z wyszukiwarek internetowych, wpisując hasła: "praca" lub "serwis o pracy".
Studenci mogą skorzystać z pomocy organizacji działających na uczelni, które pośredniczą w kontaktach z pracodawcami. Niezbędnymi wiadomościami w tym zakresie dysponują m.in. biura karier.
O zatrudnienie na wakacje można się również dopytywać w ochotniczych hufcach pracy znajdujących się w każdym większym mieście. Adresy wszystkich oddziałów terenowych OHP znajdują się na stronie www.1praca.gov.pl/adresy lub na stronie www.ohp.pl
Zagraniczny staż
Marzeniem wielu osób są staże za granicą. Pozwalają one nie tylko na zdobycie kwalifikacji zawodowych, ale także doskonalenie języka obcego. Zagraniczni stażyści, w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, traktowani są tak samo jak pracownicy państwa przyjmującego. Są dwie możliwości wyjazdu na staż do innego kraju. Po pierwsze, sam zainteresowany może nawiązać kontakt z zagranicznym pracodawcą. Jeżeli ten zapewni go o przyjęciu do pracy, wówczas stażysta powinien złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu lub jego filii w Bydgoszczy lub we Włocławku, podanie o pozwolenie na wyjazd do pracy. W przypadku jego pozytywnego zaopiniowania przez WUP, przekazywane jest ono do Departamentu Współpracy z Zagranicą w resorcie pracy. To właśnie tam wydawane jest owo pozwolenie.
Drugi sposób dostania się na zagraniczny staż to skorzystanie z ofert, które trafiają do WUP. Tych jednak jest jak na lekarstwo.**
