Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki nauczycieli na nadgodzinach. Tyle mogą zarobić dodatkowo nauczyciele - mamy wyliczenia

JJ
Nadgodziny to szansa na dodatkowe pieniądze do pensji. Dla wielu nauczycieli możliwość ta ratuje ich domowe budżety. Zobaczcie ile zarabia nauczyciel za nadgodziny. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Nadgodziny to szansa na dodatkowe pieniądze do pensji. Dla wielu nauczycieli możliwość ta ratuje ich domowe budżety. Zobaczcie ile zarabia nauczyciel za nadgodziny. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>Pixabay
Nauczycielstwo - zawód niosący odpowiedzialność społeczną i kształtujący przyszłe pokolenia. Wiele dyskusji dotyczy wynagrodzeń nauczycieli, które zależą od stopnia awansu, dodatkowych obowiązków oraz ilości przepracowanych nadgodzin. Zastanówmy się zatem, ile można faktycznie zarobić pracując jako nauczyciel po godzinach.

Wynagrodzenie nauczycieli w 2024 rokui

Społeczeństwo często kwestionuje wysokość pensji nauczycieli, jednak sami pracownicy edukacji, świadomi nakładu pracy i zaangażowania, nie zawsze zgadzają się z tą oceną. To zjawisko znajduje swoje odzwierciedlenie w malejącym zainteresowaniu młodych ludzi tym zawodem.

Od pewnego czasu brakuje nauczycieli w wielu placówkach oświatowych, szczególnie w szkołach zawodowych. W trwającym roku szkolnym 2023/24 nauczyciele szkół ponadpodstawowych, mając do czynienia z dużą liczbą uczniów, mogą pracować przekraczając limit nadgodzin, który wynosi obecnie 9 godzin tygodniowo. To oznacza, że nauczyciel może podjąć pracę nawet na 1,5 nauczycielskiego etatu.

Wyzwania i możliwości dla nauczycieli

Nauczyciele przedmiotów często mają przypisaną pensum w wysokości 18 godzin tygodniowo. Jednakże istnieje możliwość zwiększenia tego wymiaru (za dodatkową opłatą w formie godzin ponadwymiarowych), co reguluje art. 35 ust. 1. Ostateczna decyzja o podwyższeniu pensum o 25% należy do dyrektora placówki, choć wzrost o 50% wymaga zgody nauczyciela.

Praca nauczyciela budzi liczne komentarze, szczególnie w kontekście czasu pracy i dni wolnych. Chociaż polskie prawo określa tygodniowy czas pracy nauczycieli na 40 godzin, wiele osób błędnie uważa, że ogranicza się on jedynie do 18 godzin spędzonych przy tablicy. Co do urlopów, należy pamiętać, że nauczyciele mają więcej dni wolnych niż pracownicy innych branż, jednak nie mają pełnej swobody w ustalaniu ich terminów.

Tyle mogą zarobić nauczyciele na nadgodzinach - wyliczenia

Mimo że ogólne stawki wynagrodzeń nauczycieli są jawne i dostępne na stronach ministerstwa, faktyczne zarobki mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Dlatego właśnie widoczne są rozbieżności między wynagrodzeniami nauczycieli. Poniżej przedstawiamy, ile można zarobić pracując na nadgodzinach. Szczegóły w galerii.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska