Zarobki nauczycieli spadną w czasie pandemii. "Zarobimy mniej, chociaż pracujemy więcej"

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Nauczanie na odległość nauczyciele muszą prowadzić od 25 marca br.
Nauczanie na odległość nauczyciele muszą prowadzić od 25 marca br. pixabay.com
- Zarobimy mniej, chociaż pracujemy więcej - denerwują się nauczyciele. Wielu z nich już odbiera maile z informacjami o zmniejszonej „na papierze” liczbie godzin i tym samym niższym wynagrodzeniu.

Obniżki wynagrodzeń dla nauczycieli

- Po świętach otrzymałem informację, że zredukowano mi część regularnych godzin powołując się na brak możliwości dowodów na realizację pełnego czasu zajęć (n x 45 min) w trakcie kontroli oraz na to, że część uczniów miała zaplanowane na ten czas praktyki zawodowe - mówi nauczyciel jednego z bydgoskich techników.

Nauczyciele: - Koszty pracy też są wyższe

Nauczanie zdalne jest obowiązkowe od 25 marca. - Podobnie jak moje koleżanki i koledzy prowadzę zajęcia na platformie, która umożliwia wyliczenie czasu wykonywania konkretnych czynności przez nauczyciela i ucznia - opowiada nasz rozmówca. - Poświęcam teraz na koło 30-40 proc. więcej czasu na pracę. Trzeba, na przykład inaczej opracować treści programowe, aby można było je przekazać na odległość i aby były one zrozumiałe dla ucznia. Dłużej trwa przygotowanie samych zajęć i kontaktowanie się z uczniami niż gdy prowadzimy lekcje w tradycyjny sposób.

Jak zauważa, praca zdalna oznacza też większe koszty dla pracownika, który wykonuje ją z domu. - To wyższe opłaty za energię i inne media, dostęp do internetu, dodatkowe narzędzia pracy, wydajniejszy komputer, mikrofon, głośniki itp. które część osób po prostu kupiła prognozując przedłużenie narodowej kwarantanny. W tym czasie koszty zmienne takie jak ogrzewanie szkoły, woda, inne media, czyszczenie u mojego pracodawcy spadły.

Nauczyciele, także protestem, wywalczyli sobie podwyżki. Każdy nich zarabiać będzie zarabiać więcej. Zobacz, ile średnio netto zarabiać będą nauczyciele w 2020 roku.Obiecana podwyżka na poziomie 9,6 proc. zaczęła obowiązywać 1 września 2019 roku. Niektórzy nauczyciele zarabiać będą jeszcze więcej od stycznia 2020 roku. Ma to związek z podwyższeniem płacy minimalnej. Skorzystają na tym nauczyciele bez tytułu magistra i pracujący jako stażyści, nauczyciele kontraktowi lub mianowani.- To żenująca zmiana - mów wielu nauczycieli. Dlaczego? Doszło bowiem do sytuacji, że wynagrodzenie nauczycieli trzeba zrównać z pensją minimalną.Ile będą zarabiać niektórzy nauczyciele o stycznia 2020? Zobacz stawki netto w dalszej części galerii >>>

Tyle zarabiać będą nauczyciele w 2020 roku. "To żenująca zmi...

Dyrektor rozlicza nauczycieli z pracy

Urząd Miasta w Bydgoszczy odpiera zarzuty powołując się na ministerialne rozporządzenie. - Prawodawca uznał za fizycznie niemożliwe realizowanie (w formie kształcenia na odległość prowadzonego podczas epidemii) zajęć praktycznych w ramach nauki przedmiotów zawodowych. Minister nakazał zatem, aby dyrektorzy szkół zawodowych przeanalizowali programy nauczania z punktu widzenia tego, jakie treści programowe mogą być w ogóle realizowane na odległość - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - W konsekwencji rzetelnie wykonujący swoje obowiązki dyrektor szkołyzmuszony jest zaliczyć do zapłaty tylko te godziny zajęć, które są naprawdę realizowane.

Marta Stachowiak dodaje, że ze względu na zapisy Karty Nauczyciela można zmniejszyć tylko liczbę nadgodzin. Ograniczenie wymiaru godzin poniżej pensum (max. 22 godziny tygodniowo) wymaga już zgody danego nauczyciela .

- Nauczyciele realizują zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych. Po przekroczeniu tego wymiaru zajęcia mogą być realizowane w ramach godzin ponadwymiarowych. Zadaniem dyrektora szkoły jest dokumentowanie pracy kształcenia na odległość, co jest podstawą do zlecenia wypłaty wynagrodzenia w godzinach ponadwymiarowych ponad ustalone pensum - mówi Bartłomiej Kucharczyk, kierownik Referatu Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Włocławka.

Gminy na razie nie chcą przesądzać o cięciach w oświacie. - Aktualnie dokonujemy analizy wydatków na oświatę zaplanowanych w budżecie miasta na 2020. Na ten moment trudno określić czy i jakiej wysokości cięcia będą konieczne ze względu na epidemię - mówi Marta Stachowiak.

- Wynagrodzenie nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela składa się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego itd.) i władze samorządowe są zobowiązane do ich wypłacania - mówi Beata Adwent, rzecznik prezydenta Grudziądza.

Nauczyciele mają coraz mniej nadgodzin

Sytuacją są jednak zaniepokojone związku zawodowe. - Docierają do nas informacje, że nauczycielom obcinane są płatne nadgodziny - potwierdza Mirosława Kaczyńska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP i szefowa bydgoskiego oddziału ZNP. - Dotyczy to m.in. zajęć laboratoryjnych, praktycznej nauki zawodu, językowych, które wcześniej odbywały się z podziałem na grupy. Teraz bierze w nich udział jednocześnie cała klasa. W związku z tym uznano, że nauczyciel pracuje mniej godzin.

- Jesteśmy zdumieni taką interpretacją - podkreśla Kaczyńska. - Fizycznie lekcji jest może mniej, ale przygotowanie do nich, kontakt z uczniami, rodzicami, konieczność sprawdzenia niemal każdej pracy, wyjaśnienie wątpliwości każdemu uczniowi z osobna zajmuje znacznie więcej czasu niż przewidziane 40 godzin tygodniowo. Nauczanie polega nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale także na jej ćwiczeniu. Na pewno zwrócimy się w tej sprawie do samorządu Bydgoszczy o wyjaśnienie.

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Medycy tyrają do upadłego, matki małych dzieci dostaną 80% zasiłku opiekuńczego, być może wiele z nich straci pracę bo firmy upadają. Za to budżetówka ma się bardzo dobrze. Pracuje na "pół gwizdka" czyli trochę w domu i trochę w urzędzie. Ciekawe ile stracą sędziowie skoro nie orzekają?

Dodaj ogłoszenie