Najpierw załamanie po egzaminie rozszerzonym z polskiego, a wczoraj zaskoczenie na maturze z angielskiego: trzeba było napisać list formalny do właściciela hotelu.
Tego się nie spodziewali - zwykle wystarczyło napisać jakiś list nieformalny, na przykład do kolegi. Wczoraj zdający angielski na poziomie podstawowym musieli m.in. wystąpić formalnie do hotelu, w którym coś zostawili i chcieliby to odzyskać. Po egzaminie na internetowych forach narzekali, że zadanie kompletnie ich zaskoczyło. Dzień wcześniej wylewali żale, bo zbyt trudne okazały się zadania z polskiego. Najbardziej złościli się ci, którzy wybrali trudniejsze, na poziomie rozszerzonym. Zaje... trudne. Porażka. Masakra. Nawet mi się komentować nie chce - wpisywali na forum www.pomorska.pl.
Profesor bez matury?
Maturzyści zdający polski na poziomie rozszerzonym mieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu Czesława Miłosza, a później do wyboru: przeanalizować opowiadanie "Lolo" Sławomira Mrożka albo napisać o roli słów w relacjach międzyludzkich odnosząc się do powieści Wiesława Myśliwskiego i wiersza Tadeusza Różewicza.
"Dziennik" poprosił, żeby zadanie dotyczące opowiadania Mrożka rozwiązał pisarz Antoni Libera. Napisał esej, który później został oceniony przez polonistkę zgodnie z egzaminacyjnymi wymaganiami. Niestety, Libera wypadł kiepsko - za rozwinięcie tematu zaledwie 17 na 26 punktów, za język - 5/8, kompozycję 1/2, styl też źle, a walory pracy? Szkoda pisać. W sumie tylko trójka z plusem. Za mało, żeby dostać się na studia polonistyczne. Jeszcze gorzej wypadł prof. Marcin Król, znany filozof i historyk idei. On takiej matury z polskiego, jak tegoroczna, w ogóle by nie zdał. Choć dostał zadanie łatwiejsze, z poziomu podstawowego. Miał porównać Mickiewicza z Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem. Otrzymał od egzaminatora 0 za kompozycję, 1 - za styl... W jego pracy zabrakło słów kluczy: młodość, indywidualizm romantyczny, koncepcja lotu. Ostatecznie z nowej matury dostał dwóję! Ale gdyby ten sam esej napisał na starej maturze, zdałby śpiewająco.
Wniosek? Albo coś z tą nową maturą, albo ze schematami oceniania jest nie tak.
Dalej i dalej w wiedzę
Dziś kolejny egzamin - trzeba się pochwalić wiedzą o społeczeństwie. W tym roku wos wybrało ponad 143 tys. maturzystów. Więcej, niż co trzeci zdawać będzie egzamin trudniejszy, na poziomie rozszerzonym.
Życzymy powodzenia.