Prezbiopia, zwana inaczej starczowzrocznością, to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia. - Jest ona następstwem naturalnego procesu starzenia się soczewki oka - wyjaśnia dr hab. n. med. Grażyna Malukiewicz, prof. UMK, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1, Collegium Medicum UMK. - W miarę upływu lat soczewka twardnieje i zmniejsza się jej elastyczność. Traci ona zdolność do zmiany kształtu. Obniża się ponadto wydolność i sprawność mięśnia rzęskowego.
U osób młodszych, przy przeniesieniu wzroku na przedmiot położony blisko, dochodzi do skurczu mięśnia rzęskowego i zmiany kształtu soczewki z płaskiego na wypukły. - Dzięki temu przedmiot widziany jest ostro - tłumaczy dalej prof. Grażyna Malukiewicz. - Taki mechanizm, zapewniający ostre widzenie z bliska, nazywa się akomodacją. U osób starszych mechanizm ten słabnie.
Niestety, w ciągu minionych lat nasz styl życia uległ zmianie. Wzrosła aktywność zawodowa, co z kolei ma swoje przełożenie na zaangażowanie oczu do wzmożonej pracy wzrokowej z bliska. - Najpowszechniejszym sposobem radzenia sobie z tym zjawiskiem jest stosowanie korekcji okularowej - precyzuje specjalistka.
Wszystkiego na temat prezbiopii oraz metod jej korygowania będzie można dowiedzieć się podczas kampanii edukacyjnej "Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce".
W ramach akcji, w dniach od 10 do 29 czerwca, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego powyżej 40. roku życia, będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych. Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście, podając przy rejestracji hasło kampanii "Czas na wzrok". Do tej pory kampanię przeprowadzono z sukcesem m.in. w województwach: dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim, lubuskim, lubelskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim.
Czytaj e-wydanie »