https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbadają średniowieczny gród. Weź udział w poszukiwaniu kościoła bożogrobców

Karolina Rokitnicka
Badania w Starorypinie prowadzone są od 2007 roku
Badania w Starorypinie prowadzone są od 2007 roku MZD
Archeolodzy ponownie pojawią się w gminie Rypin.

W czasie wakacji planowane są badania wykopaliskowe na terenie średniowiecznego kompleksu osadniczego w Starorypinie. W jego obrębie znajdują się:
- kompleks relikty grodziska wczesnośredniowiecznego,
- osada podgrodowa wczesnośredniowieczna,
- cmentarzysko wczesnośredniowieczne,
- późnośredniowieczny gródek,
- cmentarzysko późnośredniowieczne,
- relikty świątyni zakonu bożogrobców.

Zdaniem ekspertów to jeden z bardziej interesujących średniowiecznych zespołów osadniczych.
Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej regularnie organizuje tu badania archeologiczne od roku 2007. W tym roku planowana jest ich kontynuacja, która obejmie część osady podgrodowej, z domniemaną fosą. Badacze będą poszukiwać kościoła bożogrobców, uczyć się i poznawać ziemię dobrzyńską. Badania zaplanowano od 17 sierpnia do 4 września. Wspiera je Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Organizatorzy zapewniają nocleg w zabytkowym pałacu oraz wyżywienie - codziennie dwa śniadania i obiadokolacja. Uczestnicy otrzymają także certyfikat potwierdzający zaangażowanie w badania. Zgłoszenia do udziału SA przyjmowane do połowy lipca. Można je wysłać e-mailem na adres: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Szkoda tylko ze o te miejsce nikt nie dba... Po ostatnim festynie nawet porządnie po sobie nie posprzątali.
c
czita
Wejdz na gore starorypinska i stan przed ostatnimi schodkami prowadzacymi do pomnika. Nie wchodz dalej lecz odwroc sie a zobaczysz kilka metrow dalej wzniesienie. Tam pod warstwa ziemi mury sa zagrzebane. Nie przekazywal mi tego dziadek ani pra pra babcia. Dawno temu gdy jeszcze do podstawowki sie smigalo to czasami chodzilo sie na wagary na gory starorypinskie. Na prawo od tego miejsca, o ktorym pisze byla stroma sciezka az do strumienia. Na szczycie tej sciezki byl odsloniety fragment muru z wneka w ksztalcie okna. Zjezdzalo sie tam na plecakach i na pewno nie jeden z mojego pokolenia pamieta to miejsce i zadna to zagadka gdzie te mury sa ;)
G
Gość

Piękna słoneczna pogoda ma być przez kilka dni. Przejadę się rowerem do Starorypina, na miejsce, gdzie w 1868 r. zasypano ziemią resztki kościoła bożogrobców i kamienną średniowieczną chrzcielnicę, której nawet ówczesny pleban rypiński nie chciał. :(

G
Gość
W dniu 23.09.2015 o 21:13, Gość napisał:

juz kilka lat szukają :lol: Oczywiście zawsze tam, gdzie nie trzeba

za prosiaki te doktoraty z archeologii chyba robili :lol:

G
Gość
W dniu 23.09.2015 o 21:05, Gość napisał:

założę się że w przyszłym roku też nie znajdą kościoła

juz kilka lat szukają :lol: Oczywiście zawsze tam, gdzie nie trzeba

G
Gość

założę się że w przyszłym roku też nie znajdą kościoła

G
Gość
W dniu 12.09.2015 o 15:10, Gość napisał:

Jak nie ma, jak jest. Tylko szukają tam, gdzie nie trzeba i myślą, że kościół był przy grodzisku. Jeszcze w latach 80. XX wieku niektórzy staruszkowie wiedzieli, w którym miejscu stał kościół św. Piotra i Pawła w Starorypinie. Wiedzieli, bo ich dziadkowie pomagali rozbierać ruiny tego kościoła, aby pozyskać cegłę do budowy ogrodzenia kościoła św. Ducha w Rypinie w 1868 r. A te doktory łarcheologii któryś już rok szukaju tego kościoła. :lol:

Pewien staruszek ok. 1985 r. powiedział mi, opowiadając o tym, co przekazał mu jego pradziadek, który w 1868 r. brał udział w pozyskiwaniu cegły z tego kościoła do budowy ogrodzenia kościoła św. Ducha w Rypinie, że resztki kościoła bożogrobców, w tym kamienną chrzcielnicę w tym kościele (jeżeli kamienną, to pewnie średniowieczną) zasypano ziemią.

G
Gość

Szalek jest dobry, ale w zabawach, pokazach i festynach historycznych. Większą wiedzę historyczną i pojęcie o muzealnictwie miała juz Budzanka.  :D                                                                                                                                                    

G
Gość
W dniu 23.09.2015 o 18:36, Gość napisał:

Widziałem w sieci grafikę komputerową grodziska i kościoła bożogrobców w pobliżu grodziska, zrobioną tak, jak robi się gry komputerowe. Usmiałem się, gdzie umiejscowiono kościół bożogrobców.  :lol:  Zielonego pojęcia nie mają, gdzie stał.  :lol:

Jak oni tak robią grafikę, to ja mam wątpliwosci, czy nie pofantazjowali, przedstawiając za pomocą gafiki grodzisko w Starorypinie.

G
Gość

A ja byłem w miejscu, gdzie stał kościół. Wiele wiele razy. Butem rozgarniałem ziemię. Cegła była, czyli dawno temu starsi ludzie dobrze mi powiedzieli, w którym miejscu stał.

G
Gość
W dniu 23.09.2015 o 18:29, Gość napisał:

Wystarczy butem ziemię rozgrzebać w trawie, że zobaczyć fragmenty cegieł kościoła bożogrobców.

Widziałem w sieci grafikę komputerową grodziska i kościoła bożogrobców w pobliżu grodziska, zrobioną tak, jak robi się gry komputerowe. Usmiałem się, gdzie umiejscowiono kościół bożogrobców.  :lol:  Zielonego pojęcia nie mają, gdzie stał.  :lol:

G
Gość

Wystarczy butem ziemię rozgrzebać w trawie, że zobaczyć fragmenty cegieł kościoła bożogrobców.

G
Gość

Jak nie ma, jak jest. Tylko szukają tam, gdzie nie trzeba i myślą, że kościół był przy grodzisku. Jeszcze w latach 80. XX wieku niektórzy staruszkowie wiedzieli, w którym miejscu stał kościół św. Piotra i Pawła w Starorypinie. Wiedzieli, bo ich dziadkowie pomagali rozbierać ruiny tego kościoła, aby pozyskać cegłę do budowy ogrodzenia kościoła św. Ducha w Rypinie w 1868 r.

 

A te doktory łarcheologii któryś już rok szukaju tego kościoła. :lol:

 

 

G
Gość

i goowno, nie ma

G
Gość

Widziałem, gdzie kopią. Może znowu znajdą fundamenty jakiegoś budynku, ale nie kościoła w Starorypinie.

 

ZIMNO, ZIMNO !!!

 

Georadar na niewiele może się zdać, bo znaczna część fundamentów została rozebrana.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska