Tak przynajmniej wynika z raportu „W pułapkach jednorazowości - czekając na kaucję – co Polacy wiedzą o nadchodzącym systemie kaucyjnym?” przygotowanego przez Interzero na podstawie badania przeprowadzonego przez Opinię24.
Prawie co czwarty przepytany (23 proc.) jest zdania, że przestrzeń, w której żyjemy, jest zasadniczo czysta. Jednak aż 67 proc. badanych uważa, że widoczny jest problem zaśmiecania parków, ulic i terenów zielonych. W walce z tym ma pomóc m.in. system zbiórki puszek i butelek, który ma wejść w życie od początku października tego roku.
Co wiemy o systemie kaucyjnym?
77 proc. z nas coś tam obiło się już o uszy, że taki system wejdzie w życie jeszcze w tym roku, a 23 proc. nie słyszało o nim wcale – wskazują dane w raporcie. - Nasz raport potwierdza potrzebę zwiększenia uwagi na komunikację zmian w przepisach. Dostarcza też cennych wskazówek dla kampanii informacyjnych, pokazując, jak rozwiewać obawy i sprawić, by system był prosty, wygodny i skuteczny – podkreśla Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero.
Jednocześnie wskazuje, że niewielka wiedza na temat systemu sprzyja szerzeniu mitów i dezinformacji. Średnio co piąty badany jest przekonany, że butelki i puszki trzeba będzie zgnieść przed zwrotem do automatu, a niewielu mniej twierdzi, że trzeba będzie oderwać też nakrętki czy ściągać etykiety z opakowań. Co ciekawe, poglądy te były szczególnie mocno artykułowane przez najmłodszych uczestników badania. W sumie tylko 32 proc. respondentów trafnie wskazało, że butelki z tworzywa sztucznego będzie można zwyczajnie oddać do punktu/automatu, bez wcześniejszego przygotowania.
Wybieramy Ekologiczną Gminę na Pomorzu i Kujawach
Zanim jednak system kaucyjny wejdzie w życie, już teraz wielu z nas segreguje odpady. A na pewno dzieje się tak w najbardziej ekologicznych gminach Kujawsko-Pomorskiego.
Właśnie za takie i wiele innych proekologicznych działań chcemy wyróżnić samorządy i mieszkańców w rankingu Ekologiczna Gmina. Pomogą nam w tym eksperci z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wspólnie z nimi wytypujemy najbardziej aktywne w działaniach proekologicznych samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego w pięciu kategoriach:
Ekologiczna Gmina do 5 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 5 001 do 10 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 10 001 do 15 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 15 001 do 50 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina powyżej 50 000 mieszkańców.
Podczas gali, która odbędzie się 21 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, w pierwszych czterech kategoriach nagrodzimy pierwsze pięć miejsc, a w ostatniej – trzy. Do laureatów trafią pamiątkowe dyplomy, a do zwycięzców statuetki.
Pełne wyniki rankingu Ekologiczna Gmina opublikujemy w dodatku, który zostanie dołączony do poniedziałkowych wydań – 24 marca – „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości Dziennika Toruńskiego".
