https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zdemaskuj chłoniaka". Dziś happening w Bydgoszczy

Hanka Sowińska [email protected]
Fot. materiały organizatorów kampanii
Aktorzy w przebraniach, odzwierciedlających sześć najczęstszych objawów chłoniaków, będą spacerować dziś po ul. Mostowej w Bydgoszczy.
Fot. materiały organizatorów kampanii

(fot. Fot. materiały organizatorów kampanii)

Będą także rozmawiać z przechodniami na temat groźnej choroby nowotworowej układu chłonnego.

Powiększone węzły chłonne, znaczna utrata wagi ciała i nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (ponieważ gorączka jest przejawem odpowiedzi organizmu na czynnik zapalny, może być mylona z objawami infekcji), obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszności i uporczywe swędzenie całego ciała - to najczęstsze objawy chłoniaka, choroby nowotworowej układu chłonnego. W ostatnich latach, notowany wzrost zachorowań w Polsce wynosi 3-4 procent w ciągu roku. To bardzo dużo - mówią hematolodzy (chłoniak zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich nowotworów u osób dorosłych). Początki choroby mogą sugerować inne dolegliwości. Stąd tak ważne, aby nie przeoczyć istotnych sygnałów (te, które wymieniliśmy na początku).

Aby upowszechnić podstawowe informacje o chłoniakach i jego objawach Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie oczy" oraz firma Roche przeprowadzą dziś w Bydgoszczy (12.00-17.00) happening edukacyjny pod hasłem "Zdemaskuj chłoniaka". "Demaskatorzy chłoniaków", bo taką nazwę przybrała grupa aktorów, będą rozdawali przechodniom materiały edukacyjne, na których każdy osobiście będzie mógł "zdemaskować" chłoniaka.

- Podstawowym założeniem kampanii jest zaangażowanie odbiorców w "demaskowanie chłoniaka", czyli rozpoznanie objawów - "masek", które zwyczajowo przyjmuje ten nowotwór. Niektóre symptomy są trudne do rozpoznania i bywają mylone z innymi chorobami lub infekcjami. Dlatego chłoniak czasem nazywany jest "ukrytym" lub "cichym nowotworem" - informują organizatorzy.

Autorzy kampanii przypominają, że tylko lekarz może postawić właściwą i ostateczną diagnozę. Wskazane objawy mogą, ale nie muszą oznaczać chłoniaka. Dlatego konieczne jest, by zwrócić się do swojego lekarza, gdy wymienione objawy utrzymują się przez ok. 3 tygodnie. Dzięki wczesnej i właściwej diagnozie, chłoniak może być z sukcesem leczony i w wielu przypadkach dochodzi do trwałych wyleczeń!
- Możliwość zaangażowania się w kampanię podnoszącą wiedzę na temat chłoniaków była dla mnie niezwykle cenna, ponieważ choroba ta odcisnęła piętno na moim osobistym życiu - mówi Chris Althman, twórca rysunku "Zdemaskuj chłoniaka", u którego matki zdiagnozowano chłoniak Hodgkina.- Bardzo zależy mi na tym, aby podnieść wśród ludzi na całym świecie wiedzę na temat chłoniaków, a kampania "Zdemaskuj chłoniaka" jest świetną drogą do osiągnięcia tego celu.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska