Nie mogą się przystosować do suchego i ciepłego powietrza, innego oświetlenia. Istnieją jednak gatunki, które nie powinny nas zawieść.
Znane i sprawdzone
Są od dawna znane i sprawdzone. Pełno ich było w domu naszych prababek. Pisano o nich na początku XX wieku, że: "zawsze czują się dobrze, pretensye ich są małe, a wdzięczność wielka". Nazywa się je "żelaznymi roślinami".
Kwitną rzadko i nieefektownie, ich ozdobą są głównie liście. Tolerują prawie każde warunki oraz liczne zaniedbania - nieregularne podlewanie, kurz, niedostatek światła czy suche powietrze. Rzadko są atakowane przez szkodniki. Warto więc hodować je również w szkołach, sklepach i hotelach, gdzie zazwyczaj pielęgnowaniu kwiatków poświęca się mniej czasu i uwagi niż w domach.
Takie proste!
Sansewieria gwinejska - najbardziej żywotna z roślin hodowanych w domach. Jej grube, skórzane liście wyrastają z podziemnego kłącza. Sansewieria, nawet pozostawiona w pełnym słońcu lub głębokim cieniu, przez całe tygodnie nie podlewana i nie wycierana z kurzu, jest niezmiernie zielona. Można ją zniszczyć tylko przez nadmierne i długotrwałe podlewanie, powodujące gnicie korzeni.
Widok zielistki przenosi w czasy naszych dziadków. Roślina ta jest uprawiana w doniczkach od co najmniej 200 lat. Mało jest gatunków, które tak dobrze rosną zarówno w cieple, jak i w chłodzie. Zielistka powinna stać wysoko lub wisieć w koszyczku, ponieważ na jej długich zwisających rozłogach, tworzą się młode rośliny (często nawet z korzonkami). Łatwo ją rozmnożyć, odcinając wiszący pęd i sadząc go w doniczce z ziemią.
Draceny fragrans i marginata potrzebują dużo przestrzeni. Osiągają wysokość małego drzewka. lubią ciepło i rozproszone światło. Najlepiej czują się nie ruszane latami ze swojego stałego miejsca. Bardzo rzadko atakują je szkodniki.
Cissus rombolistny - łatwy w uprawie gatunek pokojowy znoszący niskie temperatury, głęboki cień i zadymione powietrze. Rośnie szybko, zajmując duże powierzchnie ścian, a nawet sufitu. Wymaga tylko konstrukcji z listewek lub rozwieszonej żyłki, aby mógł się piąć.
Równie wytrzymały i efektywnie wyglądający w mieszkaniu jest cissus australijski o liściach owalnych z karbowanymi brzegami.
Żelazne rośliny
(d-ka)

Jeśli zdecydujemy się na uprawę tego gatunku, pamiętajmy, że cissus nie toleruje ostrego światła, ziemi zawierającej torf oraz nadmiaru wody na spodzie naczynia.
Wyhodowane w doskonałych warunkach szklarniowych, rośliny doniczkowe w domu często sprawiają nam zawód; mimo starań giną po kilku miesiącach.