Decyzje zapadły na wczorajszej sesji Rady Miasta. Dlaczego znajdujący się przy ul. Toruńskiej Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej ma być zlikwidowany? To efekt wcześniejszych decyzji włocławskich radnych, którzy na ostatniej sesji podjęli uchwałę o wyłączeniu z te-go zespołu Gimnazjum nr 10 i zamiarze jego likwidacji. Ale nie tylko.
Gdy na bazie Zespołu Szkół Mechanicznych tworzony był Zespół Szkół nr 5, to w jego skład wchodziło, oprócz V Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 10, także Liceum Profilowane. Potem utworzona została jeszcze Szkoła Policealna. Ale zarówno Liceum Profilowane, jak i Szkoła Policealna w Zespole Szkół nr 5 nie cieszyły się zainteresowaniem uczniów. Ponieważ nie było naboru, obie szkoły zostały z końcem roku szkolnego 2010/2011 zlikwidowaneJakie argumenty za tym przemawiają?Wanda Muszalik, zastępca prezydenta [Włocławka**](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/section?Category=WLOCLAWEK01), uzasadnia konieczność zmian zmniejszającą się z roku na rok liczbą uczniów, zarówno w V LO, jak i w Zespole Szkół Samochodowych. Obecnie w V LO przy ul. Toruńskiej uczy się 158 uczniów. To osiem oddziałów, z czego cztery to oddziały integracyjne. - Dwa oddziały, w tym jeden integracyjny z 68 uczniów, powinny ukończyć naukę w tym roku szkolnym - mówiła wiceprezydent.
W Zespole Szkół Samochodowych, w skład którego wchodzi technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 oraz stopniowo likwidowane liceum profilowane z oddziałami integracyjnymi także zmniejsza się liczba uczniów. W roku szkolnym 2006/2007 kształciło się ponad 1200 uczniów, a w tym roku ZSS ma 880 uczniów. Efekt? W budynku przy ul. Leśnej jest sporo niewykorzystanych metrów kwadratowych. Może więc przyjąć uczniów V Liceum Ogólnokształcącego.
Kolejny argument - stan techniczny budynku V LO przy ulicy Toruńskiej wymaga remontu i znacznych nakładów finansowych. W sytuacji, gdy Zespół Szkół Samochodowych pustoszeje, wydatki na remont V LO nie są uzasadnione. - Zmiana siedziby V Liceum Ogólnokształcącego przyczyni się do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez miasto w związku z utrzymaniem budynków - dodaje Wanda Muszalik.
Za tymi zmianami w oświacie głosowało 13 radnych związanych z SLD. Będąca w mniejszości opozycja była przeciw.
**