Ścieżka dydaktyczna została wytyczona przez leśników w atrakcyjnym przyrodniczo terenie Leśnictwa Białochowo w strefie krawędziowej Basenu Grudziądzkiego. Osobliwa rzeźba terenu, różnorodna szata roślinna, bogata fauna oraz łatwy dojazd z Grudziądza (m.in. autobusem MZK nr 5) czyni ten obiekt szczególnie cennym w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
- Trasa ścieżki ma kształt pętli długości około dwóch kilometrów. Zaczyna się i kończy tuż obok leśniczówki. Na 16 stanowiskach, umiejscowionych wzdłuż trasy, można zapoznać się z szeregiem zagadnień związanych z ekologią i gospodarką leśną. Jest tu niewielkie oczko wodne i przepływający przez nie strumyk, doprowadzający wodę z pobliskiego źródliska. uczniowie mogą obserwować liczna gatunki roślin i zwierząt wodnych. Na pierwszym przystanku zbudowano wiatę, wyposażoną w stoły i ławki, dlatego też zajęcia mogą odbywać się również w czasie niepogody - opisuje ścieżkę Janina Tarnawska, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 5 w Grudziądzu.
Na podstawie rejestru prowadzonego przez leśniczego Krzysztofa Pilewskiego można stwierdzić, że z możliwości edukacyjnych na ścieżce korzysta około 2000 dzieci i młodzieży rocznie. Największym powodzeniem cieszą się zajęcia wiosenno-letnie. - Młodym ekologom bardzo podobają się lekcje w plenerze. Kończą się zawsze pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem - twierdzi Andrzej Tarnawski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Jamy.
W ubiegły wtorek byli tu uczniowie trzecich klas II LO w Grudziądzu. Do końca czerwca zapowiedzieli swój przyjazd młodzi przyrodnicy z Mokrego, Białochowa i studemci UMK w Toruniu.
Zielona szkoła
(maj)

Uczniowie klasy Vb SP nr 5 podczas określania czystości wody w stawie.
Prawdziwą zieloną szkołą stała się przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Białochowo", utworzona jesienią 2000 roku przez Janinę i Andrzeja Tarnawskich. Chętnie z niej korzystają nauczyciele przyrody oraz uczniowie z grudziądzkich szkół i okolicznych gmin.