
Oto Filary Regionu pierwszych 15 edycji rankingu "Złota Setka"
(fot. Infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński)
Tradycja, prestiż i popularność wśród lokalnych firm - to cechy, które charakteryzują "Złotą Setkę Pomorza i Kujaw".
- O tym, że gospodarka jest wyznacznikiem bogactwa państw, regionów, miast nikogo nie trzeba przekonywać - pisaliśmy w pierwszym dodatku, 16 lat temu. - Tam, gdzie są wielkie pieniądze, żyje się lepiej, łatwiej, bezpieczniej i przyjemniej. Wymaga to ciężkiej pracy, zaangażowania, umiejętności, wiedzy, ale trud ten zawsze będzie się opłacał i procentował.
Kto znaczy w lokalnym biznesie
Pomysł stworzenia rankingu narodził się w 1996 roku, gdy nasz kraj od kilku lat przeżywał wielką transformację ekonomiczną. Chcieliśmy dowiedzieć się, które firmy na Pomorzu i Kujawach znaczyły najwięcej.
Początkowo długo zastanawialiśmy nad nazwą. Gazety ogólnopolskie miały swoje pięćsetki, więc nasz nazwaliśmy "Złotą Setką".
Był to strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie firm było ogromne. Z analizy pierwszych rankingów wynikało, że gospodarka naszego regionu jest silna dzięki przemysłowi i rolnictwu. A lokalne przedsiębiorstwa odniosły sukcesy gospodarcze nie tylko na naszym terenie, ale również w kraju i za granicą.
Jak fale. Pożegnania i powroty
Przez całą historię "Złotej Setki" w regionie pojawiło się i nieodwracalnie zniknęło wiele firm. Region pożegnał między innymi bydgoskie Zakłady Rowerowe "Romet", bydgoskie Browary "Kujawiak", Pomorskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe "Gryf", Bydgoski Bank Budownictwa, Zakłady Mięsne w Nakle, Bydgoską Fabrykę Urządzeń Chłodniczych "Byfuch".
Niektóre z przedsiębiorstw ze względu na trudniejsze okresy zawieszają udział w rankingu przez rok - dwa lata i gdy sytuacja siê poprawia, wracają. - To wciąga, ale mamy straty. Przeczekamy i gdy będzie lepiej, to wrócimy - tłumaczył nam w tym roku jeden z przedsiębiorców.
Najlepsi wśród najlepszych
Dwukrotnie pierwsze miejsca w najważniejszym rankingu (początkowo "przychody ze sprzedaży", obecnie finansowe "Filary Regionu") zajmowały firmy Central Soya Rolpol Holding z Osnowa pod Toruniem (1996 i 1997), Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (1999 i 2001), Apator z Torunia (2004 i 2005), Torfarm z Torunia (2007 i 2008) i PESA Bydgoszcz (2010 i 2011).
Uroczyste gale i bankiety odbywały się w różnych miejscach. Rozpoczynaliśmy w Hotelu pod "Orłem", gościliśmy też przedsiębiorców w Filharmonii Pomorskiej, a ostatnią edycję kończyliśmy w Operze Nova.
Wszystkim firmom, które odpowiadają na nasze zaproszenia, bardzo dziękujemy! Bez Was "Złota Setka" nie miałaby sensu. Czy jest coś, co Państwa zdaniem należałoby zmienić w rankingach? Czego nam brakuje? Czekamy na opinie.
Zachęcamy przedsiębiorców do udziału w siedemnastej edycji "Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2012"! Sprawdźcie, jak wypadacie na tle innych firm z regionu. Przyjmowanie zgłoszeń planujemy rozpocząć 8 marca 2013 roku.
