Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoto na balkonie

Malwa
Jesienny balkon najlepiej ozdobią złocienie.
Jesienny balkon najlepiej ozdobią złocienie. Burda Polska
Po powrocie z wakacji nasz balkon wygląda żałośnie. Nawet jeśli poprosimy o podlewanie roślin sąsiadów, może nas spotkać przykra niespodzianka. Ale jeszcze nic straconego. Balkon nadal będzie ukwiecony, jeśli kupimy kilka złocieni, wrzosy i wrzośce.

     Rośliny te w dobrej kondycji przetrwają do pierwszych przymrozków, a jeśli w porę zaczniemy okrywać je na noc (włókniną, gazetami lub folią pęcherzykowatą), nawet dłużej, do listopada. Istotne jest też, że ani sadzenie tych roślin, ani pielęgnacja nie powinny sprawiać żadnych kłopotów.
     Lubią krótki dzień
     
Złocienie (popularnie nazywane chryzantemami) pochodzą z Japonii i Chin, uprawiane są od 2,5 tysiąca lat, ale w ostatnim okresie ogrodnicy wyhodowali taką mnogość gatunków i odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oferowane w sprzedaży złocienie mają kwiaty drobne i duże, pojedyncze (margerytkowe) i pełne o wielu różnych kształtach (parasolkowate, kuliste, kędzierzawe, pomponowe, anemonowe i pająkowate). Występują w najróżniejszych kolorach: białym, cytrynowożółtym, pomarańczowym, złocistobrązowym, różowym we wszystkich odcieniach, czerwonym i purpurowym. Osiągają wysokość od 0,5 do 1,5 m. Na balkony i tarasy szczególnie polecane są odmiany niskie i gęste.
     Chryzantemy są roślinami krótkiego dnia. U nas wiosną i latem tworzą wyłącznie pędy i liście. Dopiero późnym latem, gdy dni są coraz krótsze, zawiązują pąki kwiatowe. Odmiany wczesne zakwitają już w sierpniu. Odmiany późne zawiązują pąki tylko wtedy, gdy dzień jest bardzo krótki (10-13 godzin) i kwitną w listopadzie.
     Nie znoszą zalewania
     
Złocienie ogrodowe są co prawda bylinami, ale te rosnące w skrzynkach balkonowych najczęściej traktujemy jako jednoroczne. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, w świeżej, próchnicznej ziemi o odczy- nie zasadowym. Uwaga! Podłoże nie powinno być zbyt mokre, szczególnie wtedy, kiedy zrobi się chłodniej. Rośliny te nie znoszą też przesuszania ziemi.
     Aby uniknąć szkód z powodu przemoczenia bryły korzeniowej, pojemniki należy wyłożyć warstwą drenażu z keramzytu lub gruboziarnistego żwirku. Raczej nie powinno się stosować podstawek pod skrzynki i doniczki ze złocieniami. Rośliny należy sadzić gęsto, ponieważ wolno się rozrastają.
     Codzienna pielęgnacja złocieni ogranicza się do podlewania roślin i do usuwania zwiędłych liści oraz przekwitłych kwiatów. Zapotrzebowanie roślin na wodę nie jest duże, a nawożenie nie jest konieczne. Tylko jeśli liście bledną, możemy zastosować nawóz dla roślin balkonowych.
     Przycinanie i zimowanie
     
Jeśli mamy warunki, żeby złocienie przechować do następnego sezonu, w listopadzie, kiedy rośliny stracą swój atrakcyjny wygląd, przycinamy pędy i wnosimy skrzynki do pomieszczenia chłodnego i jasnego. Późną jesienią i zimą dbamy o to, żeby podłoże było stale lekko wilgotne.
     Do skrzynek ze złocieniami możemy wiosną dosadzić rośliny jednoroczne (surfinie, pelargonie, petunie, werbeny). Kiedy one stracą ładny wygląd, zakwitną złocienie.
     W skład jesiennych aranżacji oprócz złocieni wchodzą wrzosy i wrzośce, ozdobne trawy, a ostatnio - ozdobna kapusta, która po pierwszych mrozach wybarwia się na intensywny fioletowy kolor. Złocienie możemy też łączyć z dąbrówką, tojeścią, szałwią.
     Mina w liściu
     
Sporym zagrożeniem dla chryzantem mogą być szkodniki: węgorek chryzantemowiec, mszyce, przędziorki, wciornastki i miniarki. Te ostatnie - owady należące do muchówek, nakłuwają liście i składają w nich jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które drążą w liściach kanały (tzw. miny). Szkodniki zwalczamy chemicznie tylko wtedy, gdy pojawią się w większych ilościach. Jeśli jest ich mało, ograniczamy się do usuwania uszkodzonych liści. Do oprysków używamy preparatu Basudin 25 EC, Bulldock 025 EC albo Karate 025 EC.
     Złocienie bywają też atakowane przez grzyby. Powodują one brunatnienie i zamieranie dolnych liści (wertycylioza), powstawanie rdzawych plam na liściach (rdze) lub mączystego nalotu na całej roślinie (mączniak prawdziwy). Aby ograniczyć ich występowanie, wystarczy usuwać chore pędy albo użyć odpowiednich środków grzybobójczych. Przeciw wertycyliozie stosujemy Topsin, a przeciw rdzy i mączniakowi prawdziwemu - Saprol lub Siarkol extra.
     Gdy jest wilgotno i gorąco, chryzantemy może zaatakować bakteryjna zgnilizna pędów. Łodygi stają się wówczas miękkie, cała roślina żółknie, po czym brązowieje. Chore egzemplarze należy spalić. Czasami chryzantemy kupowane w doniczkach mogą być porażone przez szarą pleśń. Choroba ta powoduje czernienie pąków i zamieranie środków kwiatostanów. Można zastosować Euparen, ale w większości takie rośliny nie nadają się do dalszej uprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska