Zmiana czasu na zimowy 2024 - kiedy przestawiamy zegarki?
Ze zmiany czasu z letniego na zimowy mniej ucieszą się osoby zmuszone do nocnych podróży koleją, czy miejskim transportem publicznym, a także osoby pracujące na nocnych zmianach. Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.
Zobacz także:Tak nasz mózg reaguje na zmianę czasu. Jak w długie, jesienne dni zadbać o swój dobrostan psychiczny? Wskazówki specjalisty
Zmiana czasu 2023 - kiedy wypada?
W październiku 2024 znowu musimy przestawić nasze zegarki. Tradycyjnie w ostatni weekend października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, że śpimy godzinę dłużej.
Kiedy zmiana czasu na zimowy w Polsce 2024? Znamy datę
Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas w nocy z 28 na 29 października. Wówczas cofamy zegarki z godziny 3 na 2.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Jednak już od lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – co roku w ostatni weekend października.
Z powodu problemów, jakie generuje zmiana czasu, często pojawiały się głosy o potrzebie jej likwidacji. Było to przedmiotem licznych debat na arenie międzynarodowej. Już od kilku lat mówi się, że nadchodząca zmiana czasu będzie tą ostatnią. Nic się jednak w tym zakresie nie zmieniło. Na razie przepisy, dotyczące likwidacji zmiany czasu nie weszły w życie, więc nadal musimy przestawiać zegarki w ostatnie weekendy marca i października.