Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany dla kierowców. Regularne badania lekarskie raczej przesądzone - co jeszcze?

xawi
Badanie lekarskie ma obejmować co najmniej badanie wzroku, a pozostałe specyfikacje zostaną ustalone przez państwa członkowskie.
Badanie lekarskie ma obejmować co najmniej badanie wzroku, a pozostałe specyfikacje zostaną ustalone przez państwa członkowskie. Krzysztof Kapica
To już raczej przesądzone. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego, chce aby badania lekarskie dla kierowców były cykliczne. Niebawem głosowanie.

W grudniu komisja transportu Parlamentu Europejskiego przyjmując sprawozdanie zakładające wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich przy uzyskiwaniu lub przedłużaniu ważności prawa jazdy. Zgodnie z planem, badania te będą wymagane co najmniej co 15 lat przez całe życie kierowcy.

Badania raz na 15 lat

Obecnie przyjęty tekst, który zostanie jeszcze poddany głosowaniu, zakłada wprowadzenie obligatoryjnych badań lekarskich co 15 lat w celu odnowienia prawa jazdy co piętnaście lat dla motocykli, samochodów osobowych, traktorów. W przypadku kierowców ciężarówek i autobusów – co 5 lat. Badanie lekarskie ma obejmować co najmniej badanie wzroku, a pozostałe specyfikacje zostaną ustalone przez państwa członkowskie.

Jako powód zmian wymienia się m.in. projekt redukcja o 50 proc. liczby ofiar śmiertelnych na europejskich drogach w latach 2020–2030. W 2050 roku liczba ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń do 2050 miałaby według urzędników zostać zredukowana do zera.

Sankcje dla młodych kierowców

„To niezbędne działanie w kontekście wspólnego wysiłku zmierzającego do poprawy bezpieczeństwa drogowego na kontynencie” - zapewniała Karima Delli, przewodnicząca w komunikacie prasowym.

Badania lekarskie mają obejmować co najmniej kontrolę wzroku, ale państwa członkowskie mogą dodatkowo zalecić inne obowiązkowe badania. Państwa mają również autonomicznie wskazywać instytucje odpowiedzialne za przeprowadzanie tych badań.

Pomysły harmonizacją przepisów w ramach Unii Europejskiej poskutkowały również innymi zmianami. Parlamentarzyści zadecydowali o wprowadzenie okresu próbnego trwającego co najmniej dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy. W tym czasie niebezpieczna jazda oraz przekroczenie limitu 0,2 grama alkoholu na litr krwi miałyby skutkować surowymi sankcjami.

17-latek w ciężarówce

W związku z z niedoborem kierowców zawodowych w sektorze transportu, posłowie postanowili również obniżyć wiek, od którego można prowadzić pojazd ciężarowy, do 17 lat. Warunek – adeptowi towarzyszyć ma doświadczony kierowca.
Ostateczne głosowanie w sprawie tych propozycji ma odbyć się na posiedzeniu plenarnym jeszcze w styczniu lub najpóźniej w lutym 2024.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska