
Ważna zmiana dla absolwentów szkoły lub oddziału dwujęzycznego
Uczniowie, którzy ukończyli szkołę lub oddział dwujęzyczny, mogą rozwiązywać w języku obcym, który jest ich drugim językiem nauczania dodatkowe zadania egzaminacyjne przygotowane w tym języku z dowolnego spośród następujących przedmiotów:
matematyki – obejmujące wymagania określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla zakresu podstawowego;
biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii – obejmujące wymagania określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla zakresu podstawowego i rozszerzonego.
Przypomnijmy, że dotychczas nie mógł to być dowolny przedmiot, ale matematyka, biologia, chemia, fizyka, geografia, historia nauczane w języku obcym będącym drugim językiem nauczania.
Przepis, który o tym mówi to art. 44zzf rozdziału 3b ustawy o systemie oświaty.

Zmiany w ponownym przystąpieniu do egzaminu maturalnego
Absolwent, który uzyskał świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, może ponownie przystąpić do matury w części pisemnej lub ustnej z wybranego przedmiotu lub wybranych przedmiotów zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu maturalnego, w tym także do rozwiązywania dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których była mowa w poprzednim slajdzie.
Ponadto po ponownym przystąpieniu do egzaminu lub egzaminów absolwent, który:
- podwyższył wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów;
- podwyższył wynik egzaminu maturalnego z dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których pisaliśmy na poprzednim slajdzie lub pierwszy raz przystąpi do egzaminu z uwzględnieniem tychże zadań,
- przystąpił do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów dodatkowych, z których wcześniej nie zdawał egzaminu maturalnego,
otrzymuje aneks do świadectwa dojrzałości wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną.

Absolwent oddziału międzynarodowe z dyplomem IB może przystąpić do matury
Do egzaminu w formule 2023 może przystąpić (oprócz wskazanych w Informatorze grup uczniów) także absolwent oddziału międzynarodowego w 3-letnim albo 4-letnim liceum ogólnokształcącym, o którym mowa w art. 4 pkt 12 ustawy – Prawo oświatowe, posiadający dyplom IB (International Baccalaureate).

Zmiany w opłatach za maturę
Przystępowanie do egzaminu dojrzałości zasadniczo jest nieodpłatne. Opłatę wnosi się jedynie w przypadku, gdy:
- absolwent po raz trzeci i kolejny przystępuje do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub tego samego przedmiotu dodatkowego;
- absolwent, który przystępuje do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszał to w deklaracji, ale nie przystąpił do egzaminu z tego przedmiotu.
Zmiana, która została wprowadzona od roku 2024, doprecyzowuje, że „kolejny raz”, o którym mowa wyżej oznacza „kolejny rok”.
– Przystąpienie do egzaminu w terminie głównym/dodatkowym oraz poprawkowym w tym samym roku jest traktowane jako przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz. Opłata za egzamin maturalny jest wnoszona wyłącznie za przystąpienie do egzaminu maturalnego w terminie głównym – czytamy w Informatorze CKE.