Zobacz wideo: W Polsce około 200 zachorowań na koronawirusa, a w Niemczech tysiące. Dlaczego?
Większość rodzin otrzymuje 500 plus przelewem. Wyjątki jednak istnieją: niektórzy dostają pieniądze do ręki, ewentualnie czekają na przekaz pocztowy. Nie ma przecież obowiązku zakładania konta w banku.
Zmiany w 500 plus od 2022
Nadchodzi nowe w tym zakresie. Rząd przyjął zmiany Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.
Od 1 stycznia 2022 roku sztandarowe świadczenie na dzieci będzie przekazywane jedynie na wskazany przez rodziców bądź opiekunów rachunek bankowy. To oznacza, że beneficjenci nie będą dostawać już gotówki czy wypłacać kwoty, fatygując się do banku.
Sposób składania wniosków o wsparcie także będzie zmodyfikowany. Od nowego roku trzeba będzie wysyłać je przez internet. Nie będzie możliwości składania w wersji papierowej, przy okienku urzędu miasta czy gminy albo wysyłania formularzy tradycyjną pocztą.
Program 500 plus a walka z pandemią
Zmiany mają ułatwić beneficjentom korzystanie ze wsparcia, ułatwić pracę urzędnikom, ale jednocześnie wspomóc walkę z koronawirusem. Mają bowiem zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19, dzięki temu, że beneficjenci czy urzędnicy nie będą mieli bezpośredniej styczności z dokumentami papierowymi i banknotami, a na papierowych powierzchniach też mogą czyhać zarazki.
Już nie samorządy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługą świadczenia. Przejmowanie działań przez ZUS będzie natomiast odbywało się stopniowo.
