Zmiany w Abonamencie RTV 2021. Może też jesteście w grupie zwolnionej z opłat? Zobaczcie! [10.04]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Nadal opłat nie muszą wnosić m.in. osoby po 75. roku życia.
Nadal opłat nie muszą wnosić m.in. osoby po 75. roku życia. 123RF
Uwaga emeryci powyżej 60. roku życia! Zajrzyjcie do decyzji waloryzacyjnych i zobaczcie czy macie świadczenie niższe niż 2583,74 zł brutto. Jeśli tak, to możecie sobie załatwiać zwolnienie z płacenia abonamentu RTV.

Zobacz wideo: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. To trzeba wiedzieć!

Jak informują w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, jednąz grup zwolnionych z płacenia na publiczne media są osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Znamy już wysokość przeciętnego wynagrodzenia za 2020 roku. Wynosi ono o 5167,47 zł brutto. 50 proc. tego wynagrodzenia to 2583,74 zł. Tak więc emeryt po 60. roku życia, który po tegorocznej waloryzacji ma emeryturę niższą niż 2583,74 zł brutto i dopełni niezbędnych formalności, nie musi płacić abonamentu RTV.

Formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV można załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu należy okazać dowód osobisty, decyzję ZUS o wysokości emerytury w danym roku (odcinek emerytury lub decyzję o przyznaniu albo waloryzacji emerytury) oraz oświadczenie. Druk jest dostępny na poczcie.

Zwolnienie od płacenia za RTV przysługuje od następnego miesiąca po dopełnieniu formalności. Zatem jeśli emeryt wszystko załatwi jeszcze w marcu, to od kwietnia nie będzie musiał płacić abonamentu.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

W tym roku nie zmienił się krąg osób zwolnionych z płacenia na publiczne media. Nadal opłat nie muszą wnosić m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Zwolnieni z opłat są też bezrobotni oraz pobierający świadczenie przedemerytalne, jak również otrzymujący zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Abonamentu RTV nie muszą również płacić osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Zwolnione z opłaty są też osoby spełniające kryteria dochodowe określone w Ustawie z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Tak więc dochód rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie może przekraczać kwoty 674 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się może być wyższy niż 764 zł.

Nie przegap

Opłaty za oglądanie publicznych mediów nie muszą wnosić również osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB), osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Osoby, które chcą zyskać zwolnienie z opłat ze względu na swój wiek, nie muszą już okazywać na poczcie dowodu osobistego, który potwierdzi datę urodzenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie