Od dłuższego czasu dyskutuje się o potrzebie zmian w waloryzacji emerytur. Każdego roku pojawiają się głosy nawołujące do większego wsparcia dla osób starszych. Teraz ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podejmuje inicjatywę w tej sprawie.
Według informacji "Faktu", w ministerstwie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli różnych instytucji, w tym ministerstwa finansów, ministerstwa obrony narodowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakładu Emerytalno Rentowego MSWiA oraz Biura Emerytalnego Służby Więziennej. Tematem rozmów były możliwe zmiany w systemie wypłacania emerytur.
Obecnie wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest obliczany na podstawie średniorocznej inflacji oraz 20% realnego wzrostu płac. Z najnowszych danych wynika, że od 1 marca 2025 roku emerytury mają wzrosnąć o 5,82%. W przypadku emerytury minimalnej oznacza to wzrost do 1884,61 zł brutto.
Rząd rozważa większe podwyżki emerytur
Podczas spotkania w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej padła propozycja, by w przyszłości uwzględniać nie 20%, a 50% realnego wzrostu płac. Taka zmiana mogłaby spowodować, że emerytury i renty w przyszłym roku wzrosłyby o 8,55%. Seniorzy mogliby również zyskać na trzynastych i czternastych emeryturach, które są wypłacane w wysokości emerytury minimalnej.
Jak te zmiany wpłynęłyby na wysokość emerytur i rent? Poniżej prezentujemy wyliczenia.
Jednakże, mało prawdopodobne jest, aby takie zmiany weszły w życie już od nowego roku. W budżecie państwa już zarezerwowano środki na podwyżki dla emerytów i rencistów. Nowe zasady waloryzacji mogłyby zostać wprowadzone najwcześniej od 2026 roku.
