Co Państwo widzą w wyobraźni na tej ścianie?
Co Państwo widzą w wyobraźni na tej ścianie?
Co Państwo proponują dla ulicy Cieszkowskiego? Czekamy na pomysły i projekty, które przekażemy mieszkańcom i konserwatorowi.
[email protected]
W Gdańsku słynna jest ulica Mariacka, albo Długa. W Łodzi swój klimat ma Piotrkowska. A w Bydgoszczy? Każdy ma swoją ulubioną ulicę. Może to Długa, może Zaułek, może Paderewskiego. Ale to ul. Cieszkowskiego trafiła do plebiscytu na najpiękniejszą ulicę Polski (głosować można na stronie www.waszepodroze.pl).
W ubiegłym roku udało się jej zdobyć w tymże plebiscycie 8. miejsce. Obojętnie na której pozycji wyląduje w tym roku, to ulica już promuje nasze miasto i zasługuje, by się nią zająć.
Wzięli sprawy w ręce
Także dlatego, że sami mieszkańcy - a jest ich około 400 w 22 domach - wspólnie działają, by była piękna. Wśród postulatów Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Augusta Cieszkowskiego jest naprawa nawierzchni jezdni, wyremontowanie chodników, wprowadzenie odpowiedniej do klimatu miejsca małej architektury (ławki, donice, kosze na śmieci, zieleń, ogródki, parkany) oraz ograniczenie ruchu aut po ulicy. Docelowo - nawet stworzenie tam deptaka.
- Z naszego punktu widzenia deptak nie jest najlepszym rozwiązaniem - zastrzega Ewelina Szczepaniak z Winarium przy tejże ulicy, ale i jej mieszkanka. - Natomiast w pierwszej kolejności chcielibyśmy, by nie jeździły tędy ani autobusy, ani ciężarówki, od których drżą okna w kamienicach.
W kamienicach, których elewacje, z gruntu piękne, często wymagają poważnej renowacji. - Niektóre są już po remontach, ale efekt będzie widoczny, gdy wszystkie będą odnowione - sugeruje Szczepaniak. I to jest życzenie, które sukcesywnie się spełnia. - W tym roku będziemy dotowali remont trzech elewacji - zapowiada Sławomir Marcy-siak, miejski konserwator zabytków. - Tych pod nr 8, 14 i 13/15.
Boczna ściana kamienicy przy ul. Gdańskiej 61, która znajduje się na rogu Cieszkowskiego, nie ma jednak ani zdobnych balkonów i płaskorzeźb, nie ma boniowań ani rzeźbionych gzymsów. Nawet remont tej ściany niewiele zmieni. Nadal będzie nieatrakcyjna.
Historia malowana
Stosunkowo niewielkim nakładem można by wykorzystać tę ścianę, by uatrakcyjnić ulicę.
- Może komiks o życiu Augusta Cieszkowskiego? - sugeruje redakcyjny kolega.
A może namalować elewację kamienicy z oknami, okiennicami, kwiatami wysypującymi się z doniczek na zewnątrz, znanymi postaciami, np. Święcickiego wyglądającego na ulicę?
- Może warto wykorzystać tę ścianę, by uświadomić mieszkańcom Bydgoszczy i turystom, co to za ulica, pokazać historię tych kamienic, opisać je obrazem, tak, by był to przewodnik dla zwiedzających ulicę - proponuje Szczepaniak.
- Aż się prosi, żeby wykorzystać tę ścianę - przyznaje Sławomir Marcysiak. - Myśleliśmy już o tym. Pojawił się pomysł, by umieścić na tej ścianie zdjęcie wielkiego formatu. Mógłby to być np. przekrój pokazujący wnętrze kamienicy z okresu, kiedy ulica powstała. Poszczególne pokoje, kuchnię, sypialnię. Takie spojrzenie do środka dałoby dodatkowo pewną głębię płaskiej ścianie.
Czytaj e-wydanie »