Multisport, podobnie jak Mały Mistrz i Umiem Pływać, ma jeden przewodni cel - przekonać najmłodszych do większej aktywności fizycznej. Bo dane, przedstawiane przez fachowców były zatrważające - młode pokolenie jest w kiepskiej formie. Przyczyn takiego stanu rzeczy wymieniać można wiele: słaby poziom wychowania fizycznego w szkołach, przewaga innych, niezwiązanych z aktywnością fizyczną form spędzania czasu wolnego, czynniki środowiskowe i nieefektywny system sportu młodzieżowego - wyliczało MSiT.
Profilaktyka zdrowia, wyrównywanie szans
Program Multisport ma zapoczątkować zmiany. - To promowanie aktywności fizycznej dzieci, kształtowanie prozdrowotnych, edukacyjnych i wychowawczych wartości poprzez aktywność fizyczną - mówi Mirosław Bednarczyk z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Związków Sportowych, operatora wojewódzkiego programu "Multisport". - Zaprosiliśmy dzieci i młodzież do systematycznego udziału w zajęciach sportowych, jako elementu profilaktyki dla zdrowia, przeciwdziałania agresji oraz patologiom społecznym. Działanie w grupie, w tym wypadku sportowej, to też element integracji społecznej oraz wyrównywania szans dla młodzieży.
Pierwsze zajęcia odbyły się już przed wakacjami. W kwietniu i czerwcu odbywały się zajęcia z tzw. pierwszego i drugiego bloku zajęć. Były to podstawy lekkiej atletyki, gimnastyki i sportów walki; ćwiczenia poprawiające siłę, szybkość, zwinność, gibkość i wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Były również gry i zabawy zespołowe m.in.: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka i unihokej.
Teraz czas na kolejną porcję sportu. Od września kontynuowane są zajęcia sprzed przerwy wakacyjnej, z wprowadzeniem sportów regionalnych - hokeja na trawie, kolarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa, jako lokalnych tradycji sportowych. Będą także podstawy żeglarstwa, tenisa stołowego, zapasów czy judo.
Treningi pod okiem fachowców
Cały program jest skierowany do uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych. Realizowany jest w formie zajęć pozalekcyjnych, na obiektach klubowych, gminnych czy szkolnych, w zależności od możliwości samorządu terytorialnego czy lokalnych i regionalnych ośrodków sportu.
Treningi odbywają się w 20-osobowych grupach, w trzech 90-minutowych blokach w tygodniu. Wszystkie - według zapewnień - prowadzone są przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje.
Chętnych było więcej niż miejsc
W naszym regionie program cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że trzeba było nawet wprowadzić ograniczenia.
- Po uzgodnieniach z Urzędem Marszałkowskim, w tym roku skierowaliśmy go do dzieci z mniejszych miejscowości - mówi Mirosław Bednarczyk. - Zajęcia prowadzą nauczyciele wytypowani przez szkoły i gminy. Wszystko zgodnie z wytycznymi zawartymi w specjalnym opracowaniu dla tego programu. Te zajęcia dodatkowo aktywizują dzieci do systematycznej pracy fizycznej.
W programie bierze udział 1380 uczestników, w 69 grupach. Do tego - szkoleniowcy, w sumie 1449 osób. Zaangażowanych jest 41 gmin z regionu. - Po tych zajęciach spodziewamy się podniesienia ogólnej sprawności młodego pokolenia. To jest już zresztą zauważalne. Przeprowadzone pierwsze testy Multisport wskazują na podnoszenie ogólnej sprawności dzieci - zapewnia Bednarczyk. - Te zajęcia mają również promować wychowanie przez sport, rozwijanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
Pójdą w ślady mistrzów?
Na szczegółowe podsumowania trzeba będzie poczekać do końca tegorocznych zajęć.
MSiT jest jednak pewne sukcesu. W specjalnym podręczniku wydanym dla operatorów programu, minister Andrzej Biernat przekonywał: - Atrakcyjna forma zajęć, zapewnienie środków na zakup sprzętu sportowego, szkolenia dla osób prowadzących zajęcia w połączeniu z nowoczesną technologią podczas realizacji przedsięwzięcia to, w naszej ocenie, gwarancja powodzenia programu. Wierzymy, że dzięki niemu młodzi ludzie pokochają ruch, a być może odkryją w sobie talent i pójdą w ślady największych mistrzów sportu.