Narcyzy: co to za kwiaty?
Narcyzy to rośliny cebulowe, które kwitną wiosną (choć jest też kilka gatunków kwitnących jesienią). Narcyzy tworzą długie, wąskie, proste liście. Mają też kwiaty o dość charakterystycznej budowie – w „wersji podstawowej” mają po 6 płatków oraz – w centralnej części – tzw. przykoronek, który może mieć kształt pierścienia, kubka, rurki lub trąbki. Te elementy są ważne, żeby zrozumieć różnicę między żonkilem i narcyzem.
Warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy – narcyzy mają mnóstwo gatunków. Ich liczbę określa się różnie – portal Królewskiego Ogrodu Botanicznego Kew podaje 74 uznawane gatunki. Ale dodatkowo wyhodowano całe mnóstwo odmian ozdobnych – ich liczba jest szacowana na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy, a ogrodnicy dzielą je na 11 grup. I tu dochodzimy do sedna problemu: żonkil czy narcyz.
Czy żonkil i narcyz to jest to samo?
Żonkil jest jednym z gatunków narcyza o łacińskiej nazwie Narcissus jonquilla. Pochodzi on z Półwyspu Iberyjskiego, ale jego odmiany ozdobne uprawia się w wielu miejscach, również w Polsce.
Jak wygląda żonkil?
Żonkil przede wszystkim ma intensywnie żółty kolor. Wyróżnia się także średnio wysokim przykoronkiem. Potocznie jako żonkile określa się też różne narcyzy o żółtym kolorze i długiej „trąbce”, które są bardzo popularne zarówno w ogrodach, jak i jako kwiaty cięte. Sprawdź, co robić, żeby żonkile w wazonie były trwałe.
Jak wygląda narcyz?
Inne gatunki narcyzów, a przede wszystkim ich odmiany ozdobne, które uprawiamy w ogrodach, mają zróżnicowane kolory – od białego, przez kremowy i żółty do pomarańczowego, bywają też różowawe. W wielu kolorach, często kontrastujących z barwą płatków, jest przykoronek, który może mieć różną długość i formę. Dodatkowo poszczególne odmiany mogą mieć kwiaty o płatkach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Różna bywa także wielkość całych roślin, a także liczba kwiatów na pędzie. Jednym z bardziej cenionych gatunków jest pięknie pachnący narcyz biały. Sprawdź, jak uprawiać te narcyzy i kupić naprawdę tradycyjne.
Żonkil czy narcyz – jak zapamiętać, który jest który
Warto zapamiętać dwie rzeczy:
- każdy żonkil jest narcyzem (ale nie każdy narcyz jest żonkilem),
- żonkil jest żółty (mamy dwie litery „ż”). To pewne uproszczenie i odwołanie również do potocznego użycia nazwy, ale łatwo zapamiętać.
Źródła
Gawłowska, A., Atlas roślin ogrodowych, Warszawa 2016
Grabowska, B., Kubala, T., Encyklopedia bylin, Poznań 2012
Plants od the World Online
