Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza Polarna 2017 w Polsce [czym jest, jak oglądać, kiedy oglądać, 6/7.09.2017]

AIP
zdjęcie ilustracyjne. Zorza Polarna we WładysławowieZorza Polarna 2017 w Polsce [czym jest, jak oglądać, kiedy oglądać, 6/7.09.2017]
zdjęcie ilustracyjne. Zorza Polarna we WładysławowieZorza Polarna 2017 w Polsce [czym jest, jak oglądać, kiedy oglądać, 6/7.09.2017] naszemiasto.pl
Już dzisiaj będziemy mieć niecodzienna okazje do zobaczenia zorzy polarnej. Zjawisko to będzie można zaobserwować w nocy (z 6 na 7 września).

Zorza Polarna. Czym jest?
Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. - tłumaczy Jan Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego.

Zorza polarna, którą możemy zaobserwować na niebie, mieni różnymi kolorami. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug.

Dodajmy, że podczas tego zderzenia następuje uwolnienie energii, nazywane właśnie zorzą polarną. Zorza polarna, którą możemy zaobserwować na niebie, mieni różnymi kolorami. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug.

Zorza Polarna. Piękna, ale są też zagrożenia
Efektownie wyglądająca zorza polarna może być też źródłem problemów. Silne burze magnetyczne, które są bezpośrednią przyczyną jej powstania, powodują zakłócenia, m.in. radiowe i satelitarne. Są również niebezpieczne i zagrażają samolotom latającym na wysokich szerokościach geograficznych. Na skutek pól elektrycznych, pojawiających podczas zorzy polarnej, na Ziemi mogą pojawić się problemy z liniami komunikacyjnymi oraz odczytami aparatury.

Zorza Polarna w Polsce - 6-7.09.2017
Największe szanse na ujrzenie zorzy polarnej maja dziś mieszkańcy północnej Polski pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne. Jeśli się jednak nie uda, warto pojechać w północne rejony Norwegii gdzie w zimie zjawisko to występuję bardzo często.

Zorza polarna i deszcze meteorytów. Zachwycające zdjęcia z Tasmanii.
źródło: STORYFUL/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska