Do udziału w projekcie mogą przystąpić wszystkie starostwa i gminy, które w 2008, 2009 lub 2010 roku wybudowały na swoim terenie "Orliki". Jednostka samorządu może zgłosić maksymalnie dwie osoby do każdego "Orlika". Zatrudnione w roli animatorów osoby - instruktorzy, trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego - muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do organizowania i prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych.
- Kujawsko-Pomorskie jest jednym z regionów, które najaktywniej uczestniczą w ogólnopolskim programie budowy nowoczesnych boisk sportowych. W tym roku uruchomimy setnego "Orlika" w naszym województwie - mówi marszałek Piotr Całbecki - Zachęcam wszystkie samorządy, które budują na swoim terenie takie boiska do włączenia się w rządowo-samorządowy program zatrudniania profesjonalnych trenerów na tych obiektach. To duże wsparcie, dzięki któremu potencjał "Orlików" będzie w pełni wykorzystany.
Projekt przewiduje pokrycie kosztów zatrudnienia animatora w wysokości do 1 tysiąca złotych brutto miesięcznie przez okres maksymalnie 9 miesięcy w roku. W przypadku zatrudnienia dwóch osób na terenie jednego "Orlika", kwota ta wyniesie do 500 zł brutto na osobę. Samorząd lokalny przystępujący do projektu musi zapewnić drugą część wynagrodzenia, która będzie co najmniej równoważna kwocie dotacji z resortu sportu.
Uczestniczący w projekcie animatorzy zostaną zobowiązani do przeprowadzenia co najmniej 80 godzin zajęć w miesiącu (40 godzin w przypadku dwóch animatorów na jednym "Orliku") udokumentowanych zapisami w dzienniku zajęć.
Nabór wniosków prowadzi Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego oraz wojewódzkie Szkolne Związki Sportowe. Pierwszy nabór wniosków potrwa do 16 lutego, drugi do 16 maja, a trzeci do 16 sierpnia.
Więcej informacji na temat projektu "Animator - Moje Boisko Orlik 2012" na stronie www.szs.pl .
