https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrób to już teraz, by w 2025 roku dostać rentę wdowią. Mamy wyliczenia w modelu kroczącym

Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
ZUS apeluje, by już teraz wdowy i wdowcy, którzy nie spełniają warunków do uzyskania renty wdowiej, tzn. nie mają prawa do dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej, występowali o te świadczenia. W przeciwnym razie ich wniosek o rentę wdowią zostanie odrzucony.

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o tzw. rentę wdowią. Należy się ona wdowom i wdowcom, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Oprócz tego należy jeszcze łącznie spełnić następujące warunki:

  • mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

ZUS może odmówić przyznania świadczenia

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej.

- W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie do 30 czerwca 2025 roku należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 roku - mówi Krystyna Michałek

Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.

Wnioski o rentę wdowią od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 roku, prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

Jeśli zdecydują się złożyć elektronicznie wniosek o „rentę wdowią”, a nie posiadają jeszcze konta w systemie eZUS, pracownik Zakładu pomoże im je założyć. Wystarczy skontaktować się z ZUS-em. Można to zrobić osobiście, podczas e-wizyty, przez [email protected] lub telefonicznie 22 560 16 00.

Na początku grudnia na dyżur do redakcji zaprosimy eksperta ZUS. Będzie odpowiadał na pytania dotyczące renty wdowiej.

Nie przegap

Tabela wyliczeń renty wdowiej

Mimo że wypłaty renty wdowiej nastąpią dopiero w lipcu 2025 roku, wiele osób już teraz chciałoby się dowiedzieć, czy nowe świadczenie będzie dla nich korzystne. W związku z tym, przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia renty wdowiej.

W galerii powyżej szczegółowe kalkulacje dla obu wariantów - zachowania własnej emerytury i otrzymania jeszcze 15 proc. renty rodzinnej lub pobierania renty rodzinnej i dodatkowo 15 proc. własnej emerytury. Zobacz, który wariant będzie bardziej korzystny w twoim przypadku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska