Ostatnio wniosek złożył w biurze rady miejskiej jeden z chojniczan - Adrian Król. Prosi, by powstające rondo u zbiegu ulic 14 Lutego i Kardynała Wyszyńskiego rondo nazwać imieniem Franciszka Króla. - To mój dziadek - wyjaśnia. - Zrobił dla miasta tyle, że zasługuje na to wyróżnienie. Zwłaszcza, że rondo powstaje przy osiedlu, do którego powstania dziadek się przyczynił. A ponieważ nie ma jeszcze nazwy, więc pomyślałem, że będzie to najwłaściwsze, żeby teraz zgłosić ten pomysł.
Przeczytaj też: Budują nowe rondo. Kierowcy, spodziewajcie się utrudnień!
Kim był Franciszek Król? Wniosek jego wnuka jest bogato udokumentowany, więc nie ma problemu z odpowiedzią. W latach 1962 - 1974 Franciszek Król był naczelnikiem chojnickiej Lokomotywowni. Udostępnił wtedy miastu należący do Lokomotywowni wodociąg, pomagał przy budowie nowego pawilonu dla SP nr 3 i przy rozbudowie szkoły zawodowej przy pl. Niepodległości. Był zaangażowany w powstanie osiedla domków jednorodzinnych "Kolejarz", a za jego czasów PKP przeżywały okres rozkwitu. - Nie był chojniczaninem z urodzenia, ale zrobił wiele dla miasta - pisze jego wnuk. - Był wzorem obywatela o nienagannym życiorysie, wzorem społecznika, otrzymał tytuł Zasłużonego Obywatela.
- Teraz pismo Adriana Króla trafi do komisji rady miejskiej - wyjaśnia Mirosław Janowski, przewodniczący RM. - Nadałem już temu bieg. Pierwszy raz spotykam się z indywidualnym wnioskiem prywatnej osoby w takiej sprawie, do tej pory najczęściej wnioskowały stowarzyszenia, organizacje pozarządowe.
Janowski podkreśla, że rada pochyli się nad tym tematem nie wcześniej niż w przyszłym roku. Inwestycja przy 14 Lutego ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.
Od ponad roku leży w szufladach wniosek złożony przez Piotra Stanke, posła PiS. Z propozycją innego patrona dla ronda - miałby nim zostać ks. Jerzy Popiełuszko. Rada jeszcze się nie zdążyła nad tym pochylić.
Wciąż jest jeszcze jednak czas na to, żeby zaproponować inne nazwy. Jak widać, mogą to zrobić nie tylko organizacje, także prywatne osoby.
Czytaj e-wydanie »