Rowerowy szlak turystyczny wzdłuż Wisły będzie liczył 207 kilometrów po prawej stronie rzeki i 240,5 kilometra na lewym brzegu. Łącznie 450 kilometrów szlaku od Włocławka aż pod Grudziądz. Trasa jest wpisana w istniejącą sieć szlaków rowerowych województwa. Ponadto wpisuje się on w Wiślaną Trasę Rowerową, czyli w ogólnopolski szlak rowerowy prowadzący wzdłuż Wisły. Szlak przebiega m.in. wzdłuż zakola dolnej Wisły, przez kompleks lasów łęgowych, dwa rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.
Przeczytaj również: Bilans ostatnich dwóch lat na ścieżce rowerowej w Brześciu Kujawskim: trzy złamania i śmierć
Szlaki do promocji
- W ramach naszego projektu powstanie kujawsko-pomorski odcinek tej trasy - mówi Marcin Habel, naczelnik wydziału turystyki w urzędzie marszałkowskim. - Mamy już ustalone połączenie z województwem pomorskim, które w najbliższych latach również oznakuje swój odcinek szlaku.
Zobacz: Cyklistów grzechy powszednie - za co policja karze rowerzystów?
Urząd ma już wyznaczony i uzgodniony przebieg rowerowego szlaku turystycznego. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na ustawienie na trasie oznakowań. Szlak będzię znakowany kolorem niebieskim oraz rozpoznawalnym w całej Polsce logo Wiślanej Trasy Rowerowej. Dla rowerzystów zostaną przygotowane mobilne przewodniki, które można będzie zainstalować w telefonach komórkowych. Powstaną też specjalne mapy, przewodniki i foldery promujące szlak. - Ustalamy z partnerami projektu (30 gmin i miast wzdłuż Wisły) szczegóły dotyczące otwarcia - dodaje Hebel.
Także inne trasy rowerowe będą odnawiane i odpowiednio oznakowane przez regionalne oddziały PTTK. Łącznie w naszym regionie mamy dziś 2207 kilometrów tras rowerowych.
Nowe drogi rowerowe jeszcze w tym roku
Oprócz szlaków rowerowych w naszym regionie coraz więcej jest asfaltowych ścieżek, które powstają przy drogach. Najwięcej asfaltowanych tras powstaje w miastach. Pojawiają się też trasy łączące mniejsze miejscowości. Przykładem może być ścieżka z Torunia do Unisławia, która ma być dokończona w tym roku. Inwestycja kosztuje 6,5 mln zł. W fazie projektowej jest za to przebudowa drogi wojewódzkiej 240 łączącej Świecie z Tucholą. Tu także na całej długości ma powstać ścieżka dla cyklistów. Podobne trasy mają pojawić się również na drodze z Pakości do Strzelna i z Brześcia Kujawskiego do Gostynin.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje