- Cieszę się, że w naszym regionie odbywają się spotkania klubów seniora - mówi Ireneusz Frelichowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klubów Seniora, członek rady senioralnej przy ministrze pracy i polityki społecznej. - Wtedy ludzie zapominają, co im dokucza, co ich boli. A spotkania odbywają się m.in. w Barcinie, Piechcinie, Janikowie.
Czytaj: Świeczki na torcie
Ta ocena idealnie wpisuje się w jedną z konkluzji, którą sformułowali autorzy raportu "Portret generacji 50+ w Polsce i w Europie". Napisali, że zachowanie dobrego zdrowia, aktywności w okresie starzenia się jest związane z tym, czy utrzymujemy więzi społeczne - zarówno z rówieśnikami, jak i w rodzinie, międzypokoleniowe. To może się przyczynić do poprawy sytuacji zdrowotnej i ograniczyć występowanie objawów depresji.
"Portret generacji" zawiera podsumowanie czterech rund badań SHARE czyli badania zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie. Prowadzone są w 19 krajach, choć za każdym razem ta liczba zmienia się. W czwartej rundzie Polska (ze względów finansowych) nie brała udziału.
Jaki portret Polaka w wieku 55+ z tych badań się wyłania? Można powiedzieć: bez niespodzianek. Jesteśmy bardziej schorowani, ubożsi i mniej aktywni od rówieśników w Europie.
Mamy największy odsetek palących mężczyzn , a Polki ustępują tylko Czeszkom, jesteśmy mało aktywni (cenimy "zajęcia indywidualne", jak chodzenie do kościoła, oglądanie telewizji, czytanie gazet, rozwiązywanie krzyżówek). Bardzo niepokojący jest wysoki poziom zagrożenia depresją bezrobotnych w wieku 55+. Choć niewiele ustępuje nam Portugalia (44 proc.) i Czechy - 42 proc.
Badania potwierdziły to, co obserwujemy gołym okiem: gorsza sytuacja materialna przekłada się na o 40 proc. większe ryzyko wpadnięcia w zły stan zdrowia. Kolejki do specjalistów są kilkunastomiesięczne.
Frelichowski mówi, że podejmowane w Polsce wobec seniorów działania są dobrze oceniane w Europie. - W ubiegłym roku w grudniu rząd przyjął odpowiednie dokumenty, w tym roku w Sejmie powstała komisja do spraw osób starszych, może to ruszy sprawy do przodu. Trochę nasza sytuacja na tle Europy się poprawia. Ale jakie będą efekty tych działań?
Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Za trzy tygodnie - dzień europejski.
Czytaj e-wydanie »