Dziś zapraszam nad Wisłę na trasę oddaną do użytku na początku tegorocznego sezonu turystycznego. W województwie kujawsko-pomorskim Wiślana Trasa Rowerowa wyznaczona jest po obu stronach wielkiej rzeki. Długość szlaku prawobrzeżnego wynosi 212 km, a lewobrzeżnej 238.
Odcinek przejechany właśnie przez reportera "Pomorskiej" z Bydgoszczy przez Ostromecko do Chełmna i z powrotem przez Kozielec wyniósł ok. 110 km. W sam raz na całodniową wycieczkę. Mnie zabrała 6 godzin.
Startuję z centrum Bydgoszczy. Do Ostromecka i dalej w kierunku Torunia prowadzi niebieski szlak rowerowy. Wyznaczono go m.in. mostem Fordońskim, który spina brzegi Wisły od 1893 r. W Ostromecku opuszczam niebieskie znaki, wybierając te oznaczające nową Wiślaną Trasę Rowerową. Tę opisaną w dzisiejszym artykule poprowadzono drogami publicznymi różnych kategorii, po których jeżdżą także samochody. Trzeba więc być ostrożnym.
Zobacz także: Wiślana Trasa Rowerowa otwarta. Więcej przywilejów mają na niej... piesi [zdjęcia]
W Ostromecku warto zobaczyć dwa piękne pałace: barokowy z ok. 1730 r. i klasycystyczny z 1849 r. Jest też park krajobrazowy i XIV-wieczny kościół św. Mikołaja, przebudowany w XVIII w. Ostromecko słynie z pozyskiwanej na skalę przemysłową ze źródła "Maria" wody mineralnej.
Trasa rowerowa prowadzi z centrum Ostromecka ostrym zjazdem drogą asfaltową w kierunku wsi Mozgowina. Po prawej mija się rezerwat przyrody Las Mariański, potem przejeżdża przez wsie Pień, Rafa Słońsk i Czarże. W tej ostatniej znajduje się gotycki kościół pokrzyżacki, a w kolejnej miejscowości na trasie - Kokocku - dawny kościół ewangelicki z 1834 r., dziś katolicki.
Przejeżdżamy przez Borówno (nad Wisłą jest wieża widokowa, a przy drodze pieta), Bieńkówkę (głaz oznaczający powodziowy poziom rzeki) i Starogród Dolny. Ta ostania miejscowość graniczy już z Chełmnem. Za tydzień zapraszam na odcinek Chełmno-Bydgoszcz.
Czytaj e-wydanie »