Równo 10 lat temu pod kierownictwem archeolożki Jadwigi Lewandowskiej ruszyły prace na grodzisku w Starorypinie. Badania tego ważnego zespołu osadniczego kontynuowane są po dziś dzień.
- W 2008 roku dzięki wsparciu finansowym Marka Stefańskiego, w dużo większym zakresie kontynuowaliśmy badania, między innymi we wschodniej części tzw. gródka - mówi dr Jadwiga Lewandowska, kierownika badań. - Dzięki tym badaniom wbudowaliśmy wizję funkcjonowania tego miejsca dla późnego średniowiecza, mówiącą o istnieniu tam wieży mieszkalno-obronnej, kikukondygnacyjnej. Jak podkreśla kierowniczka badań, efektem było wykopanie tysięcy artefaktów w tym wielu unikalnych oraz poznanie stratygrafii kulturowej, tych wielokulturowych stanowisk, w tym między innymi dawnego grodu, pierwszego rypińskiego civitas, osady produkcyjnej.
Kopalnią wiedzy o ludziach pierwszego Rypina okazały się cmentarzyska. W 2008 r. dokonano sensacyjnego odkrycia tzw. wampira ze Starorypina. Na jego szkielecie zaobserwowano liczne zmiany patologiczne i anomalie rozwojowe, z których najbardziej widoczne za życia było stłoczenie zębów przednich z ich jednoczesną rotacją. Kolejny ważne projekt to „Weryfikacja osadnictwa kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej. Etap pierwszy - powiat rypiński”.
- Dzięki realizacji tego projektu przebadaliśmy cmentarzysko w Sadłowie Nowym z pierwszych wieków naszej ery, gdzie zarejestrowaliśmy groby szkieletowe i ciałopalne - niezwykle bogato wyposażone w ozdoby części stroju, z ciekawym obrządkiem pogrzebowym – mówi dr Lewandowska.
Badania w powiecie rypińskim to działanie wielotorowe: wykopaliska archeologiczne, badania powierzchniowe, także z użyciem detektorów metali, badania tzw. nieinwazyjne. Dzięki nim możemy już wiele powiedzieć o tym terenie, jednak wciąż badania należy uznać za wstępne.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Archeolodzy przyczynili się także do tego, że archeologią i przeszłością zainteresowali się okoliczni mieszkańcy. Jadwiga Lewandowska przyznaje, że wiele osób zainteresowało się tym, co działo się na wykopaliskach. - Spotkaliśmy się z dużą życzliwością lokalnej społeczności, a także wielką pomocą ze strony władz zarówno Gminy Rypin, jak i Miasta Rypin – przyznaje.
Podsumowaniem tej dekady jest także stworzenie wystawy w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie „Skarby archeologiczne Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej”, gdzie można oglądać najciekawsze artefakty znajdujące się w zbiorach muzeum.
W Toruniu ruszył proces gwałciciela. Więcej informacji na www.pomorska.pl/torun