
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listę 24 zawodów potrzebnych na rynku pracy. Wszystkie wskazane przez MEN stanowiska przeznaczone są dla techników, pracowników fizycznych lub wykwalifikowanych, np. operatorów obrabiarek skrawających. Innych pracowników wskazuje ManpowerGroup.
Oto ranking 10 najpotrzebniejszych zawodów.

10. Pracownik biurowy
Siedmiu na 10 pracodawców ma problem z zatrudnieniem - wynika z najnowszych danych ManpowerGroup. To o 19 pkt proc. więcej niż dwa lata temu. 70% firm bezskutecznie poszukuje pracowników. Z takimi trudnościami boryka się aż 85% dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. 76% średnich firm (zatrudniających od 50 do 249 osób) nie może znaleźć nowych pracowników, podczas gdy w małych podmiotach (od 10 do 49 osób) wakaty czekają na obsadzenie w 70% przypadków. Jednocześnie na niedobór talentów wskazuje co drugie mikroprzedsiębiorstwo (48%).
– Polskie organizacje w różnym stopniu od lat walczą z niedoborem pracowników o potrzebnych umiejętnościach. Dziś aż 7 na 10 przedsiębiorstw nie może znaleźć rąk do pracy i jest to blisko o połowę więcej niż jeszcze dwa lata temu. Razem z malejącą stopą bezrobocia w naszym kraju wzrasta odsetek firm mających trudności w zrekrutowaniu pracowników, a szybki rozwój naszej gospodarki napędza popyt na ręce do pracy, których zwyczajnie mamy ograniczone zasoby – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

9. Księgowy/ finansista
- Wiele z obecnych trendów związanych z rynkiem pracy nie jest optymistycznych dla polskich pracodawców. To duża mobilność pracowników, czyli ich większa otwartość na zmianę miejsca pracy, a nawet miejsca zamieszkania. Zmiany demograficzne, czyli kurcząca się liczba osób starszych i jednocześnie malejąca liczba przedstawicieli młodego pokolenia. Ważnym źródłem informacji były ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, które potwierdziły, że na świat przychodzi coraz mniej Polaków, a co za tym idzie, przyszłe zasoby osób w wieku produkcyjnych będą jeszcze mniejsze – podkreśla Iwona Janas.

8. Pracownik restauracji/ hotelu
Brak rąk do pracy to problem globalny. Rekrutacja przysparza najwięcej kłopotów pracodawcom z Japonii (88%) i Tajwanu (77%). Zdecydowanie najsprawniej przebiega w Chinach, gdzie tylko 16% pracodawców zgłasza problemy - wynika z raportu ManpowerGroup „Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy”.