https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 popularnych błędów językowych w związkach frazeologicznych. Sprawdź, czy też je popełniasz

Marta Mikołajska
Jakie są najczęściej popełniany błędy w związkach frazeologicznych i innych połączeniach wyrazowych? Szczegóły na kolejnych slajdach.
Jakie są najczęściej popełniany błędy w związkach frazeologicznych i innych połączeniach wyrazowych? Szczegóły na kolejnych slajdach. Paxabay
Choć język ojczysty towarzyszy nam od urodzenia, nadal często możemy przyłapać się na popełnianiu błędów. Przygotowaliśmy listę dziesięciu popularnych błędów językowych, które wkradają się do powszechnie znanych połączeń wyrazowych i związków frazeologicznych.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

Jeden z popularnych błędów językowych nazywamy kontaminacją. Polega ona na połączeniu w jedno dwóch podobnych brzmieniowo lub znaczeniowo wyrazów lub związków wyrazowych. Przykładem może być użycie błędnej formy "przekonywujący" utworzonej z dwóch poprawnych: "przekonujący" i "przekonywający", "przykładać do czegoś wagę" - zamiast poprawnych: "przykładać do czegoś miarę" lub "przywiązywać do czegoś wagę" czy np. "pełnić rolę" - zamiast "pełnić funkcję" lub "odgrywać rolę".

Błędy pojawiają się niekiedy także w wyniku niezrozumienia przez użytkownika znaczenia danego związku frazeologicznego lub nieznajomości jego pochodzenia. Warto jednak wiedzieć, jak używać ich poprawnie, co może podnieść nasze językowe kompetencje.

W poniższej fotogalerii znajdą Państwo popularne błędy wkradające się do frazeologizmów i innych połączeń wyrazowych z objaśnieniem poprawnego ich zastosowania.

Z jakimi błędami Państwo spotykają się najczęściej? Zachęcamy do komentowania.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska