To, że polszczyzna jest trudna, przyznają nawet sami językoznawcy. Język polski zastawia pułapki zarówno na rodaków, jak i obcokrajowców. Wydawałoby się, że jeśli posługujemy się ojczystym językiem od urodzenia, przyswajamy zasady pisowni, odmiany czy konstrukcji zdań w szkole, to nie mamy trudności w poprawnym wysławianiu się. Okazuje się, że nawet najbardziej świadomi użytkownicy mają często wątpliwości, która forma jest poprawna.
Najczęściej popełniane błędy językowe
W czasach, w których piszemy coraz mniej, wydawałoby się, że błędy językowe nie mają znaczenia. Jednak język polski to nie tylko szkolne sprawdziany z ortografii. Na co dzień komunikujemy się z przełożonymi, współpracownikami, rodziną, znajomymi, wygłaszamy przemówienia, piszemy służbowe maile. Wypadałoby posługiwać się przy tym poprawną polszczyzną, unikając błędów językowych.
Obecnie coraz mniejszą wagę przykładamy do poprawności językowej, piszemy i mówimy niedbale, mało estetycznie, posługujemy się skrótami myślowymi. Błędy językowe są już tak powszechne, że nierzadko popełniamy je nieświadomie. Należą do nich nie tylko błędy ortograficzne i interpunkcyjne, ale też składniowe, stylistyczne, fonetyczne, fleksyjne i leksykalne. Niektóre z nich są tak irytujące, że nie tylko językoznawcy łapią się głowę.
Przedstawiamy subiektywne zestawienie 10 najczęstszych błędów językowych. Znajdziesz je w galerii:
