
Pracujesz na kasie? Zajmujesz się sprzedażą, obsługą klientów lub petentów?
Zobacz, co pracodawca powinien zapewnić kasjerom i sprzedawcom.

Którzy pracownicy muszą zasłaniać usta i nos?
Pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami lub interesantami, powinni zakrywać twarz w miejscu pracy. Dotyczy to zarówno kasjerów i sprzedawców, jak i pracowników punktów obsługi i placówek usługowych.
Obowiązek zakrywania ust i nosa obejmuje także wszystkie osoby przebywające w miejscach publicznych, np. w parkach lub na bulwarach. Muszą się do niego stosować zarówno osoby sprzątające i wywożące śmieci, jak i dowożące zakupy.

Gdzie dokładnie pracownicy powinni zakrywać nos i usta?
Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje osoby zatrudnione, które przebywają w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej i obiektach kultu (np. w budynkach administracyjnych, sądach, kościołach, placówkach opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, w bankach, sklepach, punktach usługowych, na poczcie, w punktach obsługi pasażerów czy na straganach).

Którzy pracownicy mogą odsłonić twarz?
Obowiązku zakrywania ust i nosa nie mają osoby pracujące na zapleczu. Pracownicy sklepów, targowisk, marketów, poczty i punktów usługowych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami oraz interesantami, mogą pracować z odsłoniętą twarzą. Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe.
Ponadto, w określonych sytuacjach, bez osłony twarzy wolno pracować przedstawicielom wybranych grup zawodowych, np. żołnierzom, rolnikom oraz maszynistom i kierowcom publicznego transportu zbiorowego, jeżeli są odgrodzeni od pasażerów przegrodą.