Pierwszy dzień pracy potrafi być źródłem dużego stresu. Nowy pracownik może czuć się jeszcze bardziej zagubiony, jeśli rozpoczyna przygodę z nowym pracodawcą z domu, bez możliwości poznania członków zespołu face to face. Trudniej jest mu przewidzieć reakcję współpracowników i może mieć opory przy zadawaniu pytań dotyczących nurtujących go kwestii.
- Gdy zaczynałam pracę online, największym wyzwaniem był dla mnie brak bezpośredniego kontaktu z „żywymi” ludźmi. Łatwiej jest, gdy ktoś siedzi obok i można go o coś zapytać. W przypadku komunikacji na odległość trzeba dokładnie opisywać problem, aby wytłumaczyć, o co nam chodzi. Nie da się też poznać współpracowników – mówi Marta, pracownica jednej z warszawskich korporacji.
Warto przeczytać również:
Mimo że pracownik zdalny może czuć się zagubiony, wdrażając się do pracy w zaciszu własnego domu, warto przełamać się i od początku zadawać pytania, gdy nie jesteśmy czegoś w pewni. W przeciwnym razie możemy zacząć popełniać błędy i wyrobić sobie złe nawyki. Warto wyjść z założenia, że „kto pyta, nie błądzi”. Nawet, jeżeli utracimy przez to wizerunek osoby nieomylnej.
Pewnym wyzwaniem może być także zmotywowanie się do pracy. Gdy pracujemy z dala od innych osób, możemy mieć złudne wrażenie, że nikt nie rozliczy nas z czasu pracy. W praktyce jednak łatwo jest ocenić efektywność pracownika, zwłaszcza gdy wcześniej osoby zatrudnione chodziły do biura. Dlatego warto wprowadzić żelazną zasadę, zgodnie z którą w godzinach pracy nie zajmujemy się prywatnymi sprawami.
Warto przeczytać również:
- Dla pracowników zdalnych priorytetem powinno być: zorganizowanie sobie czasu pracy, oddzielenie spraw rodzinnych od zawodowych oraz ułożenie sobie zajęć tak, żeby nie nie myśleć o sprawach prywatnych w czasie pracy – podsumowuje nasza rozmówczyni.
Warto także pamiętać o tym, żeby przed pracą rozpocząć dzień tak, jakbyśmy mieli wyjść do biura. Warto założyć schludne ubranie, zjeść pożywny posiłek i sprzątnąć pomieszczenie, w którym będziemy pracować. Niezapowiedziana wideo rozmowa czy konieczność udostępnienia ekranu współpracownikowi to sytuacje, które podczas pracy online są na porządku dziennym.
