Ekspozycja przypomni zarówno żołnierski trud legionistów, utrwalony w litografiach jednego z nich, żołnierza-artysty z Pierwszej Brygady, Leopolda Gottlieba, jak i patriotyzm i radość mieszkańców Kujaw z odzyskanej polskości.
A wyzwalały się one szczególnie np. przy okazji przywracania polskich nazw miejscowościom i ulicom, przywoływaniem wizerunków wielkich Polaków, Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki, naszych królów i wodzów, Białego Orła i innych symboli narodowych na przedmiotach codziennego użytku, jak listowniki i kartki pocztowe, urzędowe druki, prywatne pisma, notatki, dyplomy, wspomnienia, odznaczenia i odznaki.
Będzie sporo miejsca poświęconego 59 Pułkowi Piechoty, który, utworzony z powstańców wielkopolskich, potem swoim szlakiem bojowym okrążył niemal cały kraj, z zaciekłą bitwą pod Łomżą w 1920 r. włącznie. Przypomniani zostaną powstańcy. Będą
archiwalia, wśród nich korespondencja osób szukających swoich bliskich, zaginionych na wojnie. Będzie dokumentacja szkół opiekujących się na cmentarzach grobami poległych.
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.