Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Jest dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.
- Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Od marca przyznaje się je w wysokości 3731,13 zł brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym dana osoba kończy 100 lat. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty. Im także przysługuje świadczenie, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
Natomiast w sytuacji gdy osoba, która kończy 100 lat, pobiera świadczenie przyznane w drodze wyjątku przez prezesa Zakładu, świadczenie honorowe przyznawane jest w zamian dotychczas pobieranego świadczenia, z zachowaniem prawa do dodatków oraz ryczałtu energetycznego.
W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkową emeryturę 119 osobom w wieku stu i więcej lat - Odział ZUS w Bydgoszczy 64 osobom, natomiast Oddział ZUS w Toruniu 55 osobom.
Najpopularniejsze polskie nazwiska [najnowsze dane - lista]
Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP
