Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 najgorszych zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin? Tymi atrakcjami zepsujesz całe wesele

JK
Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu wielu rodzin. Nic dziwnego więc, że rządzi się swoimi prawami. Choć po dawnym rytuale pozostało dziś zaledwie echo, oczepiny wciąż są kulminacyjnym momentem licznych przyjęć weselnych. Niestety, łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku, zamieniając wesołość w niezręczność. Podstawą jest oczywiście wyczucie własnych gości i umiejętne dopasowanie zabaw, choć pewne pomysły odradzamy na starcie. W co nie bawić się podczas oczepin? Sprawdź na kolejnych slajdach.
Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu wielu rodzin. Nic dziwnego więc, że rządzi się swoimi prawami. Choć po dawnym rytuale pozostało dziś zaledwie echo, oczepiny wciąż są kulminacyjnym momentem licznych przyjęć weselnych. Niestety, łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku, zamieniając wesołość w niezręczność. Podstawą jest oczywiście wyczucie własnych gości i umiejętne dopasowanie zabaw, choć pewne pomysły odradzamy na starcie. W co nie bawić się podczas oczepin? Sprawdź na kolejnych slajdach. Pxhere
Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu wielu rodzin. Nic dziwnego więc, że rządzi się swoimi prawami. Choć po dawnym rytuale pozostało dziś zaledwie echo, oczepiny wciąż są kulminacyjnym momentem licznych przyjęć weselnych. Niestety, łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku, zamieniając wesołość w niezręczność. Podstawą jest oczywiście wyczucie własnych gości i umiejętne dopasowanie zabaw, choć pewne pomysły odradzamy na starcie. W co nie bawić się podczas oczepin? Sprawdź w galerii.

Oczepiny kiedyś

W niektórych krajach słowiańskich tradycja oczepin jest bardzo silnie zakorzeniona - szczególnie zaś w Polsce. Obrzęd sięga czasów staropolskich, kiedy to wiązał się z szeregiem czynności spełniających funkcję rytuału przejścia. Oczepiny były tym momentem, w którym panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny.

Jak dawniej wyglądały oczepiny? Nazwa obrzędu wywodzi się od tradycyjnego czepca, który był nieodłącznym atrybutem żony.

 1. Oczepiny odbywały się o północy.
 2. Pannę młodą odprowadzano do bocznej izby w akompaniamencie pieśni weselnych.
 3. Druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek.
 4. Pannie młodej ścinano warkocz lub skracano włosy.
 5. Następnie starsze zamężne kobiety przygotowywały czepiec.
 6. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej.
 7. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie.
 8. Umieszczony na głowie czepiec, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.

Z czasem oczepiny przybrały nieco bardziej swawolny charakter. Do poważnego rytuału wkradły się liczne elementy zabawy:

 • Panna młoda "na niby" strząsała i deptała czepiec.
 • Czasem któryś z drużbów zamiast czepca wkładał jej na głowę męski kapelusz.
 • Panna młoda uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić.
 • Świeżo upieczona żona broniła się przed oczepinami sama lub "pomagali" jej żonaci mężczyźni.

Dziś po uświęconym rytuale pozostały właściwie wyłącznie elementy zabawy.

Oczepiny dziś

Wesele w kulturze ludowej było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Dziś, choć ślub zachował swoją rangę, znacząco zmieniła się forma przyjęcia weselnego, a szczególnie jego części rytualnej. Obecnie wesela koncentrują się na zabawie, stającej się także formą odreagowania po długich przygotowaniach. Co z oczepinami?

Współczesne oczepiny rozpoczyna rzucenie przez pannę młodą bukietu, zaś wybór, kolejność i liczba następujących zabaw są kwestią upodobań młodej pary. Najwyraźniejszą pozostałością dawnych oczepin jest wciąż spotykany w niektórych regionach zwyczaj datków "na czepiec".

O ile zabawy same w sobie mogą w znacznym stopniu uatrakcyjnić wesele i zintegrować grono gości, o tyle niektóre z nich potrafią wywołać niesmak. Zobaczcie 12 najgorszych zabaw oczepinowych w galerii. To przy nich występuje największe ryzyko, że będzie raczej niezręcznie niż wesoło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 12 najgorszych zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin? Tymi atrakcjami zepsujesz całe wesele - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska