
Oszczędzanie na emeryturę to przykra konieczność. Obecnie stopa zastąpienia wynosi 60 proc, a to oznacza, że emerytura wyniesie tyle, co 60 proc. pensji. Z czasem wysokość świadczeń emerytalnych będzie maleć w stosunku do zarobków, ponieważ polskie społeczeństwo się starzeje.
Zobacz, jakie formy oszczędzania na emeryturę mamy do wyboru.

12. Oszczędzanie na IKZE
Mało popularnym, za to godnym polecenia sposobem oszczędzania na emeryturę jest IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).
Właściciele IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej przy rozliczeniu PIT-u. Przysługuje ona osobom, które wpłaciły na swoje konto maksymalną, określoną limitem na dany rok kwotę. Jest to poważna zachęta do oszczędzania.
– Pieniądze można wpłacać jednorazowo, w kilku ratach albo regularnie, np. co miesiąc – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, dyrektor rozwoju ubezpieczeń na życie w Avivie.
Po spełnieniu warunku kwotowego osoby mieszczące się w danym progu podatkowym mogą odliczyć od podatku całkiem pokaźną kwotę.
Aby załapać się ulgę PIT, wpłata na IKZE powinna zostać zaksięgowana przed końcem roku kalendarzowego.

11. Oszczędzanie na IKE
Kolejną alternatywę dla PPK jest IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Do oszczędzania w ramach IKE może zachęcić zwolnienie z podatku Belki. W tym przypadku limit rocznych wpłat wynosi trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Wybierając oszczędzanie w ramach IKE, chronimy swoje oszczędności przed podatkami. Osoby, które zdecydują się na wypłatę zgromadzonych środków po osiągnięciu 60. roku życia, nie muszą płacić 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Mają to zagwarantowane w ustawie.
Środki odkładane na IKE są prywatne, kapitałowe i dziedziczone. Można je wypłacić jednorazowo lub – pobierać je w ratach.

10. Oszczędzanie w PPE
Ta forma oszczędzania na emeryturę jest dostępna dla pracowników, których firmy prowadzą PPE. Grono takich przedsiębiorstw powiększyło się przed wejściem w życie ustawy o PPK, ponieważ w niektórych przypadkach pracodawca oferujący PPE może zostać zwolniony z obowiązku przystąpienia do PPK.
Przedsiębiorstwa, które prowadzą Pracownicze Programy Emerytalne ze składką na poziomie min. 3,5% wynagrodzenia pracownika, nie muszą należeć do PPK, ale pod warunkiem, że do PPE zapisało się co najmniej 25% osób zatrudnionych.
Podobnie jak w przypadku PPK, w PPE pracodawca co miesiąc odprowadza na konto pracownika pewną stałą kwotę. Odłożone w ten sposób środki nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, a ponadto firma może rozliczyć je jako koszt uzyskania przychodu. Co ważne, pracownik podejmujący środki nie musi płacić podatku od zysków kapitałowych – pod warunkiem, że jest na emeryturze.