Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

15 lat w Unii Europejskiej. Jak zmieniały się kujawsko-pomorskie firmy?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W poprzedniej perspektywie z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 15 tys.  osób, otrzymało  je  ponad 750  firm jak m.in. ta na zdjęciu kwiaciarnia przy ul. Polnej w Toruniu
W poprzedniej perspektywie z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 15 tys. osób, otrzymało je ponad 750 firm jak m.in. ta na zdjęciu kwiaciarnia przy ul. Polnej w Toruniu Nadesłane/UM Toruń
Co czwarte euro, które region otrzymał z Unii - trafiło do biznesu. Pieniądze wsparły kreatywnych, innowacyjnych, nastawionych prorozwojowo przedsiębiorców.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego to ok. 1 mld euro do dyspozycji, czyli ponad 4 mld zł. W poprzedniej perspektywie z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 15 tys. osób, otrzymało je ponad 750 firm.

Efekty RPO? Są to m.in.: 3500 nowych lub ulepszonych produktów, wypuszczonych na rynek przez blisko 3 tys. firm; 1171 wspartych przedsiębiorstw, w tym 533 mikro, a ponadto 4300 nowych miejsc pracy. Najbardziej jest to dostrzegalne w powiecie aleksandrowskim, gdzie na tysiąc mieszkańców przybyło 2,14 etatu. Wysokie wskaźniki miejsc pracy na tysiąc mieszkańców odnotowano też w powiatach tucholskim (1,82) oraz wąbrzeskim (1,47).

Polecamy także: Unia Europejska wskazuje, że od 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 r. - 90%. Klienci będą płacić w sklepach kaucje za butelki plastikowe

Wśród firm, które otrzymały największe dotacje z RPO jest m.in. bydgoska Novumplast. Za unijne pieniądze uruchomiła innowacyjną produkcję wysoko wyspecjalizowanych oraz precyzyjnych form wtryskowych wraz ze specjalistycznym i nowatorskim systemem ich pomiaru na maszynie. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł, z czego 5,6 mln sfinansowała UE.

Także 5,6 mln zł dostało z Unii Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Tele-Max we Włocławku na wsparcie procesów badawczo-rozwojowych przez zakup niezbędnej infrastruktury B+R wraz pracami budowlanymi w celu utworzenia firmowego Centrum Badań i Rozwoju (wartość inwestycji to ponad 12 mln zł).

5,3 mln zł otrzymała inowrocławska spółka Totem.com.pl na utworzenie centrum badawczo-rozwojowego do opracowania innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych (za ponad 14 mln zł).

Nauka i badania dla firm

Kwota dotacji z Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przekroczyła 1,627 mld złotych, z czego ponad 40 milionów złotych trafiło do osób otwierających własną działalność. TARR wsparła ponad 1600 firm, co stanowiło znaczący impuls do rozwoju biznesu w regionie. Udzieliła 18 334 konsultacji, przeszkoliła 23 967 osób, pomogła w założeniu 1596 przedsiębiorstw, przygotowała 14 ha terenów inwestycyjnych, udostępniła infrastrukturę 145 firmom.

I tak np. dzięki agencji Toruński Park Technologiczny wyrósł na symbol przedsiębiorczości i innowacji w regionie. Działa w nim 70 firm, zatrudniających łącznie ponad 800 osób. Przedstawiciele biznesu, wynajmujący powierzchnie w TPT, reprezentują takie branże, jak: ICT, automatyka przemysłowa, usługi finansowe, odnawialne źródła energii, elektronika, logistyka. Obecnie w Toruniu trwają prace nad powołaniem do życia kolejnej części Toruńskiego Parku Technologicznego.

- Wykorzystanie dotychczas niezagospodarowanego terenu oznacza nowe inwestycje w regionie, nowe miejsca pracy, a więc nowy miejsce o dużym znaczeniu gospodarczym nie tylko dla miasta, ale dla całego województwa - twierdzi Michał Korolko, prezes TARR.

Także Bydgoski Parku Przemysłowo-Technologiczny to miejsce, które dzięki tworzeniu korzystnych warunków inwestowania dla firm pobudza przedsiębiorczość i kreuje nowe miejsca pracy. Według niezależnego raportu Banku Światowego „Doing Business in Poland 2015”, Bydgoszcz to najlepsze miasto do inwestycji. Jest tutaj wiele firm z branży IT, jak np. Atos, Nokia, Asseco Data Systems, Mobica, Cognifide, Deepsense, Teldat, Sii.

Umowy o łącznej wartości 50 mln zł na dofinansowanie projektów ponad 200 firm - to z kolei udział Kujawsko - Pomorskiej Agencji Innowacji w inwestowaniu pieniędzy z RPO w rozwój i podnoszenie konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Beneficjentami ogłaszanych programów KPAI - Funduszu Badań i Wdrożeń, Vouchera Badawczego i Bonu na Patent - są zresztą nie tylko przedsiębiorcy, ale też wyższe uczelnie i instytuty badawcze, albowiem i ambicją, i realizowaną z powodzeniem misją agencji jest kojarzenie potencjału naukowo - badawczego naszego regionu z potrzebami biznesu.

Polecamy także: Opłaty za torebki foliowe. Przedsiębiorcy je popierają

- Tworzymy w ten sposób, wraz z naszymi partnerami , organizacjami branżowymi i związkami pracodawców, swoisty proinnowacyjny ekosystem - podkreśla Maciej Krużewski, prezes KPAI. - Oceniamy potencjał projektów, ich szanse na komercjalizację, a później skrupulatnie kontrolujemy rzetelność i efektywność wykorzystania grantów.

Zmiany w klimacie

W ostatnich 15 latach zmienił się krajobraz Polski.

- Pojawiały się różnego rodzaju instalacje pozyskujące energię z źródeł odnawialnych (OZE) - podkreśla Michał Szczepański, prezes Klastra Odnawialnych Źródeł Energii Prosument, członek Nadwiślańskiego Związku pracodawców Lewiatan. - Stało się tak, ponieważ EU, jako pierwsza wspólnota na świecie w tak strukturalny sposób podeszła do zmian klimatu. W ramach Polityki Klimatycznej wyznaczono wspólne cele, jak: redukcja gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej, produkcja energii pochodzącej z OZE. Średnia unijna dla tych obszarów została wyznaczona na 20 proc. dla każdego z obszarów, które należy osiągnąć do roku 2020. Każdy z krajów w trakcie negocjacji wyznaczył swoje poziomy procentowe. Polska określiła te cele na poziomie 15 - 20 proc. Wraz za przyjęciem wspólnej polityki klimatycznej ukierunkowano tak strumień pieniędzy, aby dzięki dotacjom, drogie jak na tamte czasy, technologie można było zastosować w naszym otoczeniu. Pojawiły się wiatraki, kolektory słoneczne, pompy ciepła, biogazownie, fotowoltaika, transport niskoemisyjny. Wzrost świadomości problemów klimatycznych w skali globalnej spowodował (na naszym podwórku to: smog, droga energia pochodząca z węgla, ubóstwo energetyczne, stare samochody, odpady różnego rodzaju - red.), że na naszych oczach dochodzi do transformacji energetycznej - odchodzenie od paliw kopalnych w kierunku technologii niskoemisyjnych. Wraz za postępem technologicznym poszły zmiany legislacyjne i dzisiaj każdy z nas może zostać prosumentem - czyli produkować własną energię z natury. Dziś za oknem widzimy duże instalacje wiatraków, powstające farmy fotowoltaiczne, moduły PV na dach firm i gospodarstw domowych, ciepło dostarczane przez pompy ciepła, budownictwo niskoenergetyczne i co jakiś czas mijający nas samochód hybrydowy i elektryczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska